2012. március 13., kedd

Kommentek blog-díja


Timitől http://ugymintotthon.blogspot.com/ kaptam ezt a Bibimóni által alapított díjat, Köszönöm:)

Szabály:


  • Linkeld be annak a blogját, akitől a díjat kaptad!
  • Tedd ki a díjat a blogodra!
  • Add tovább 4 olyan blognak, akinél szívesen kommentelsz!
  • Add-még tovább 2 olyan blognak, ahol nem vagy rendszeres olvasó!
  • Értesítsd egy kommentben a díjjal jutalmazottakat!
Akiknek továbbadom:


További  2 blog:


Tavaszodik:))



2012. március 12., hétfő

Már ne hozzál mást, esetleg abból a "pizzából", ha van egy kicsi:)


Már napok óta ki akartam próbálni  Kriszta flammkuchen receptjét, de valahogy mindig más volt, ma aztán nem halogattam tovább
 Az ugye szóba se jöhetett, hogy füstölt hús és szalonna kerüljön rá, Először gondoltam a tejfölös-sajtos verzióra, végül az lett, csak kicsit felturbóztam zöldségekkel. Amíg azon gondolkodtam mit tegyek rá, mert a kukorica biztos volt, lévén a sárga iránt a napokban ismételten feltámadt lelkesedésem:) gondoltam, hogy brokklit teszek még rá, de aztán belémvillant, hogy tele van a fagyasztó cukkinivel és cukkini-paprika csomagokkal, innen, már nem volt kérdés még mi kerül rá.

A tészta hozzávalóit lásd eredeti recept, bár én fehér rozslisztből készítettem:)

Ami rákerült:
 ½ vöröshagyma (ez óriás volt)
3 ek. kukorica (konzerv)
4 dkg kecskesajt
2 ek tejföl
2 ek.oliva olaj
12 dkg cukkini, paprika vegyesen (ez fagyasztott volt)
bors

Hagymát megtisztítjuk, hosszában feldaraboljuk, majd az oliva olajon kicsit megpároljuk 1-2 perc. Hozzáadjuk a cukkini-hagyma mixet:) és pár percig még pároljuk. Sózzuk borsozzuk. Belekeverjük a reszelt sajtot és a tejfölt és rátesszük a tésztára.
Aztán mehet a sütőbe.

Úgy tűnik, a nagy sikerre való tekintettel holnap meg kell ismételnem. Legjobb, ha rögtön dupla adagot készítünk, főleg ahol kamaszok is vannak:)


Értékelés
Heni: Te ez k...va finom, nincs még egy kicsi? De tényleg csak kicsi, mert tudod, nekem a káposztaleves, fogyózom:)
Heni: Peti azt mondta :ez „ rohadt jó, eszméletlenül finom", de tesz rá egy kis ketchup-ot”

Utóélet:
Heni: Már tényleg ne hozzál mást, esetleg abból a „pizzából”, ha van egy kicsi:)

Köszönet illéskrisznek a receptért:)))

2012. március 10., szombat

Egy kis színterápia


Pénteken reggel  kivettem az első kezem ügyébe került tányért, sárga, előkaptam egy bögrét a teának, sárga, a citrom sárga. Az ügyfélszolgálatos pultján egy gyönyörű primula, sárga. A barátom szobájában egy gyönyörű  orchidea sárga. Erőteljes vágyat éreztem, hogy szerezzek egy sárga primulát:) A  virágüzletben fellelhető példányok nem voltak eladók(?) És közölték az idén már nem is lesz:( Egy üzletben találtam egy nyamvatkát, de így is csodálatos. Megálltam sütőtököt venni, nem volt, de egy árvácskával bővült a készletem. Vettem citromot, narancsot, banánt, grapefruitot.

Hát nem csodálatosak?


De mit is jelent illetve jelképez a sárga szín?

A színek szimbolikus jelentése:
Sárga:
Az örök fény, a felség, a hatalom kifejezője, a közvetítés jelképe emberek és istenek között.
A világos- vagy aranysárga a hit, a jóság, az intuíció, az intellektus színe. A narancssárgába hajló sárga a Nap, a melegség szimbóluma; az isteni szeretet, a bölcsesség színe; a zöldessárgát viszont a halálhoz, az irigységhez, a hitszegéshez társították.

A buddhizmusban a lemondás, a vágytalanság, az alázatosság, a szerzetesek színe.

Kínában a Föld, a középpont színe. Eredetileg császári szín volt - csak annak volt szabad sárga ruhát viselnie, aki a császári családhoz tartozott -, később az előkelőség kifejezője lett.
A keresztény hagyományban is megjelenik a sárga szín többértékűsége: lehet a szentség, a felfedett igazság kifejezője, ugyanakkor a sötétsárga az eretnekség, az árulás színe.

Narancssárga:
Átmeneti szín a piros és a sárga között; a szellem és a libidó egyensúlyát jelképezi.

Kinában és Japánban a szeretet és a boldogság színe. A buddhista szerzetesek ruhájának színeként a láng, a megvilágosodás fénye, az isteni szeretet kinyilatkoztatása.
A zsidó hagyományban a ragyogás és a pompa színe.
A színek gyógyhatásának kutatásairól

A színek élettani paraméterekre való hatásának kísérleti feltárása csak századunk második harmadában kezdődött. Birren (1961) növények, Bisonette (1954) állatok növekedésének mértékét vizsgálta különböző színű sugárzások hatására. Esher és Desrivieres (1964) a különböző színű sugárzások melegvérű állatokat befolyásoló hatását kutatta.
Megállapították, hogy a vörös színű sugarak erősen stimuláló hatásúak.
Hollwich (1964), Tilgner (1967) és Dieckhuss (1974) foglalkozott a színes sugárzásnak az emberi vízháztartásra, cukoranyagcserére, köztiagy-és agyalapimirigy-rendszerre, a vér összetételére, a hormonanyagcserére, a vegetatív idegrendszerre, és a máj anyagcsere folyamataira gyakorolt hatásaival.
Bebizonyították, hogy a színes fémek és a színes környezet is az élő szervezetben kisérletileg igazolható különböző reakciókat váltanak ki.
Így az ultraibolya sugarak teljesítményfokozó hatásúak. A vörös szín véráramlást fokozó hatása, a nem közvetlenül sugárzott bőrfelületeken is megnyilvánul.
Számos patológiás jelenség keletkezését leírták különböző színes környezet sugárzásártalmaként.

 A színterápia módszerei

Panaszoktól függően a betegeket olyan helyiségbe fektették, melynek ablakait színes, főként piros, kék vagy ibolya színű anyagokkal takarták be. A kívülről jövő napsugarak rezgései ezáltal új minőségre tettek szert, s pozitívan hatottak az adott betegségre a test, lélek és a szellem területén is.

A színterápiában alapvető feltétel, hogy tiszta színeket használjunk. A legtisztább színfrekvenciák természetes úton jöhetnek létre, és mindenki által hasznosíthatók.

Színterápiás módszernek nevezhetjük azt, amikor elmerülünk a természet színeinek megfigyelésében, egy-egy virág, fa, kristály, a barna föld, a napfelkelte narancsszínében, a kék ég és a tenger, illetve a folyók vízében tükröződő fényekben.

Nézegethetünk színes festményeket, képeket, esetleg magunk is festhetünk hangulatunknak megfelelő színekkel.
Környezetünket, lakásunkat, bútorainkat, tárgyainkat is rendezhetjük tudatosan
ismerve az egyes színek jelentését és hatását.
Ruháink színével is harmonizálhatjuk disszharmonikussá vált szerveinket, lelkünket.

Ételeinket, italunkat a hangulatunknak, egészségünknek megfelelő színű zöldségekből, gyümölcsökből válogathatjuk össze. Régi korok emberei fehér lepedőbe csavarták betegeiket és kitették a napra, hogy a fehér fény összes színt magában hordozó energiáját kihasználva harmonizálja az embert. Ezeken a módszereken kívül alkalmazható például a megfelelő szín belső látás útján történő vizualizációja, a szín imaginatív belélegzése, színnel való imaginatív zuhany, a megfelelő színű energetikai burok vizualizációja.

Színes fogyókúra

A színektől a fogyókúra, illetve a tavaszi böjt idején sem kell megfosztanunk magunkat, és élvezhetjük lélekemelő, harmonizáló, sőt gyógyító tulajdonságaikat.

A sárga szín jótékonyan hat az emésztésre, sőt egyben a fogyókúra idején fellépő ingerültséget, vagy depressziót is enyhíti, optimistává, energikussá tesz. Hat az intelligenciára, vagyis evés helyett többet foglalkozhatunk tanulmányainkkal. Még a bőrt is széppé varázsolja.

Együnk sárga gyümölcsöket, zöldségeket, például sárga almát, grapefruitot,sárgadinnyét, kukoricát, paprikát.

Üljünk ki a napra, ha jó idő van. Ha mi magunk nem is öltözünk sárgába, csemetéinket öltöztethetjük szines ruhákba, így minket is vidámság tölt el, ha rájuk nézünk. Főleg a kislányok szeretnek sárgában lenni.
Legyen otthonunkban is több sárga szín, takaró, terítő, tányér, vagy sárga bögre.
Sárga virágokkal is körbevehetjük magunkat. A nárcisz egyébként is erősíti az önbizalmat, és elégedettséget.
Akit bővebben érdekel a téma itt is utánanézhet.
 Az egyensúly miatt:fehér, lila, piros, zöld)

Miért is voltunk annyira rákattanva a lilalé-re,azon túl, hogy gyönyörű?




Almaleves



Nagyon régen főztem almaleves, most, hogy összehasonlító elemzést végzek szakácskönyvek között, picit módosítva készítettem el a mai levest. Korábban, míg nem folytattam ennyire egészséges életmódot, úgy készítettem, hogy az alma felét főzés közben kiszedtem, majd a másik felét leturmixoltam és készen kapható  vaníliapudinggal besűrítettem. Mindenki nagyon szerette.
Később áttértem minden gyümölcs típusú levesnél a tejszínes kukoricakeményítős sűrítésre. Pár napja olvasgatom a Czifray féle szakácskönyvet, ahol szinte minden étel tojás székével sűrítenek, így a mai levestnél kicsit újítottam.

Hozzávalók:
70 dkg alma
8 dl víz
1 ek. méz (ízlés szerint)
½ citrom héja
½ narancs héja
4-5 dbszegfűszeg
4-5 db szegfűbors
¼ kk. fahéj
csipetnyi só (anya szerint mindenbe kell)
sűrítés:
1 púpozott ek. étkezési keményítő
1 tojás sárgája
1 kis pohár tejföl

Elkéazítése:
A fűszereket teatojásban feltesszük főni a narancs- és citromhéjjal.
Az almát megmossuk, meghámozzuk, magházát eltávolítjuk és feldaraboljuk, majd a forró fűszeres léhez adjuk és puhára főzzük.
A tojássárgáját és a tejfölt kikeverjük, az étkezési kenyítőt kevés vízben feloldjuk és az egészet összekeverjük.
Hozzáadjuk a leveshez és besűrítjük.
Botmixerrel pépesítjük vagy turmixoljuk. (én a héjakat is leturmixoltam, majd egy szűrün átengedtem, mert még soha nem sikrült úgy, hogy kisebb darabkák ne maradjanak benne.)
A végén leheletnyi fahéjjal meghintjük. (az intenzívebb izhatás eléréséhez visszatehetjük a fűszeres tojást)

Tálalhatjuk pirított mandulával, mi müzlivel ettük :)

Lehet, hogy a vajon, vagy zsíron pirított zsemle vagy fehér kenyér illik az almaleveshez, ahogy a klasszikusok ajánlják, de el sem tudom képzelni vele, hidegen meg végkép.
Azt jobban el tudnám képzelni, hogy a tojás fehérjét habbá verjük, tejben megfőzzük és a leveshez adjuk, mint a madártejnél, de ezt az ötletemet egy következő alkalommal próbálom ki:)

Alább a klasszikusok által ajánlott elkészítési módok:


140. Alma leves (Böjti levesek 43.oldal)
Aprits egy itcze borba’s ugyan annyi vizbe 3 vagy ha kicsinyek 6 masánszki almát; adj hozzá czukrot, töretlen fahéjat, czitromhéjat, ’s főzd puhává; azután törd keresztül szitán; forrald fel még egyszer, habarj bele 2 tojás székét ’s tálald kikoczkásan vágott és zsírban sűlt fejér kenyérre.
Masánszki (musánszki) alma
Szászországból, Meissen városa melletti Borsdorf nevű faluból származik, itt az Őrségben általánosan elterjedt fajta. Novemberre beérő, kissé lapított gömb alakú, beérve aranysárga színű téli alma, melyen rozsdafoltok, sárga szemölcsök találhatók. Húsa fehér, sárgásfehér, tömött, roppanó, kellemes fűszeres zamatú, cukros, borízű. Terebélyes koronát nevel, a metszést nem szereti.

Egy másik klasszikus
Magyar Elek :Az ínyesmester szakácskönyve  Almaleves  462.oldal

Hat nagyobb borízű almát megtisztítva puhára főzünk ½ liter vízben egy darabka fahéj és ½ citrom héjánakl társaságában. Átpasszírozzuk, aztán 1 kanálka lisztből és 1 ½ dkg vajból rántást csinálunk, föleresztjük ½ liter fehér borral és 1-2 deci vízzel, ízlés szerint megcukrozzuk és beletéve az átpasszírozott almát, fölforraljuk. Lehűtve, vajon pirított zsemlekockákkal tálaljuk.

2012. március 8., csütörtök

Ízek, színek, kódok – Milyen ízű a lila? Butaságom története, avagy levendulás tévelygésem

Mondhatnám, meglátni és megszeretni:) Amikor megláttam Kriszta blogján a képet, azt gondoltam, egy mandala. Aztán kiderült, leves. Rögtön beleestem a gyönyörű, szokatlen számomra ételhez nem köthető színébe, bár ez valószínűleg a hiányos gasztronómiai ismereteim miatt van. Mivel épp voltak itthon alapanyagok gyorsan nekiláttam az elkészítésének, de ez nem az a recept, amit feltétlen meg kell változtatni, illetve előszőr tisztáznom kellet volna a színkérdést, vagy nem gondolkodni, hogy a lila biztos sós íz-e:) Íme butaságom története:)
Lilalé levendulás verzió - nagyon szép a színe:)

Első felvonás:
Most készül a "lilalé" és közben azon gondolkodom, ha azt mondom lila, nem kapcsolódik össze semmilyen ízélménnyel, így nem tudom eldönteni, milyen íz passzolna hozzá.
Ha ez egy közönséges káposztaleves lenne, nem lenne számomra kérdés, hogy bazsalikom-kakukkfű-fokhagyma-talán-chili –bors kerül bele.
Ha piros lenne, akkor  egy  paradicsomos- fokhagymás íz jutna eszembe.
Ha zöld lenne, lehetne édeskés-savanykás, vagy fokhagymás, de milyen ízű  a lila?
A a lilához, mint étel nem kötődik semmilyen íz, illetve egy, a levendula íze, de nem gondoltam levendulás káposztalevest készíteni. Bár, ha a kekszeimből indulok ki, kicsit édes-és levendulás passzolhatna egy viszonylag jellegtelen ízhez. Lehet kipróbálom a felén és akkor a levendula nem csak mint kiegészítő szerepelne a fotón.:)
 No, így lett, de kár volt, pillanatnyilag hosszú idő óta ez az első eset, hogy vesztésre állok az ételkészítéssel folytatott „küzdelemben”. Azon gondolkodtam, milyen fűszert tegyek még a levendulához, de nem lehetett rajta segíteni. Még őrzöm, hátha reggelre jön valami ihlet:)
Ilyen lesz a színe ha citromot csepegtetünk bele.

Második felvonás.
Mi legyen a kék lével? 
Levendulás és a kecskesajtos verzió:)

Végül a tárkony-fokhagyma-bors-chili fűszerezés mellett döntöttem, kevés kecskesajttal. Így elég jó lett, de a levendulás eltévelyedéstől, még mindig rossz a gyomrom, most iszom a második illetve már a harmadik mentateát:)


 A lila ize tárkonyos-fokhagymás-borsos-chilis és nem levendulás-mézes:)

„s adj fölébe mit akarsz”

Valamelyik nap eszembe jutott, hogy itt porosodik egy nagyon régi szakácskönyv. Ma elővettem
CZIFRAY ISTVÁN
SZAKÁCS MESTER
MAGYAR NEMZETI
SZAKÁCSKÖNYVE,
MAGYAR
GAZDA ASSZONYOK
szükségleteihez alkalmaztatva
ÚJRA KIADTA
Vasváry Gyula
SZAKÁCS MESTER

Hatodik megbővített kiadás
 Pesten 1840
Petrózai Trattner J.M. és Károlyi Istv. tulajdona,
uri utsza 612.

belepillantottam a receptekbe, lehet a tartalomjegyzékét hamarosan közreadom,  esetleg, valakinek valamelyik étel megmozgatja a fantáziáját, vagy eszébe jut ennek kapcsán régi elfeledett családi recept.

A szakácskönyvben számomra elsősorban az a meglepő és  izgalmas, hogy  mindennapi és ünnepi ételeken túl külön fejezetet szentel a gyógyító és böjti ételeknek is. Akit korábbi korok konyhája érdekel látogasson el Petra  Reformkor ikonyhájába, ott gyönyörű fotókkal illusztrált  recepteket talál.
A  számomra csemegének tekintett recepteket  elkészítés nélkül  fogom közreadni, bár ma találtam egy receptet, amit nekem is sikerült értelmezni és elképzelhető, hogy  a recept szerint elkészítem. Számomra ahogy írtam inkább a gyógyélelmiszer része érdekes a könyvnek valamint a nyelvezete, de például a mai recept inkább a megfogalmazás miatt nyerte el a tetszésem. Lehet, néhány ételt elkészítek, már persze azok közül, aminek az alapanyagát sikerül értelmezni. A mértékegységeknek kicsit utána kell néznem, mert már rég szigorlatoztam művelődéstörténetből:)

424. Zöld bab párolva Végy szép gyönge zöld babot, metéld a’ lehetségig vékony hasábokra, tedd medenczébe, forrald-le, engedd egy óráig állni, ekkor kiszedvén nyomkodd ki belőle a’ vizet; olvasz el egy lábasban irós vajat ,tedd bele a’ babot, önts reá hus levest  ’s párold – meg ; ha puhulni kezd adj hozzá kevés apróra vagdalt petrezselyem zöldjét, két kalán lisztet, kevés hus levest. egy kalán tejfelt, törött borsot, sáfrányt, sót; forrald-fel , tálald ki ’s adj fölébe mit akarsz.

142.oldal
(ugye nem lepődtetek meg, hogy nem füstölt csülkös recept az első amit választottamJ)


Amíg utánanéztem  Czifraynak láttam meg, hogy 2009-ben újratörve kiadták az 1829. évi harmadik kiadást, de lehet, hogy még így is lesz akinek szintén újdonságot jelentenek az általam közreadott receptek.



2012. március 7., szerda

Gesztenyés-csokis korongok


Vettem egy gesztenyemasszát, de amikor lett volna kedvem elkészíteni, kiderült, nincs itthon tejszín, amikor lett tejszín, nem volt kedvem pepecselni. a golyókkal. A  hűtőben  várta, hogy történik-e vele valami, vagy az enyészeté lesz. Néha rápillantottam, hogy bírja-e még. Ma aztán nem halogattam tovább a dolgot, mivel itt a testvérem névnapja gyorsan legyártottam neki  a „kekszeket”.  Eredetileg   az volt az elképzelésem, hogy valamelyik  keksz receptjemet átdolgozom, de a neten is nézegettem recepteket, hátha találok valami sokkal jobbat. Mivel egyik sem tetszett, így aztán ezt improvizáltam.
 No, pont olyan lett, mint amiért nem választottam bizonyos recepteket, puha. Próbáljátok ki, isteni.  Szerintem melegen egyétek, mert  fennséges a  puha „kekszben” az olvadt csoki. Ha nem lenne éppen bőjt, meglocsoltam volna a teszt példányokat olvasztott csokival, de nem éreztem helyénvalónak.

Hozzávalók:
10 dkg zabpehely
10 dkg teljeskiőrlésű tönkölybúzaliszt
16 dkg gesztenyemassza (a többit elkóstolgattam)
10 dkg vaj
1 tojás
10 dkg méz
5 dkg 74% étcsokoládé
1 tk. szódabikarbóna
csipetnyi só

Elkészítése:
A zabpelyhet ledaráljuk. ( ne legyen túl finom)Összekeverjük a tönkölyliszttel, hozzáadjuk a sót szódabikarbónát és a durvára vágott csokoládét.
A gesztenyemasszát a vajjal, tojással, mézzel  összedolgozzuk, majd a száraz anyagokkal összekeverjük.
Elég lágy tésztát kapunk, amit hűvös helyen kb. 1 órát pihentetünk. (Azonnal formázhatnánk belőle golyókat, amit kicsit ellapogatunk, de én jobban szeretem kinyújtani és kiszúrni)
A  munkafelületet és a nyújtófát is meglisztezzük, ellenkező esetben hozzáragad a tészta.  3-4 mm vastagságúra kinyújtjuk és különböző formákkal kiszúrjuk. (Mivel nem tudtam, hogy fog viselkedni a keksz, így csak korongokat és szívecskéket készítettem, de mehet bármi, nem folyik szét)
A sütőt előmelegítjük  200 fokra és sütőpapírral belélt tepsiben  5-7 perc alatt aranyszínűre sütjük. Forrón nagyon puhák, hagyjuk a tapsiben kihűlni. Esetleg készítsetek oda olvasztott csokit és azon melegében faljátok fel:)

2012. március 6., kedd

Reggeli (?)

Felirat hozzáadása

Az életem nagy részét reggeli nélkül éltem, volt hogy nem is ebédeltem, csak akkor ettem valamit, amikor már éppen az ájulás környékezett az éhségtől, ez különösen a hétvégéket jellemezte. Vagy reggel megittam egy kávét és az éppen aktuálisan egészségesnek tartott irányzatot követve folytattam a napot. Délelőtt csak gyümölcs, ezt ne párosítsunk azzal, csak zöldségek, csak saláták stb, stb.
Az utóbbi években  a HKO (Hagyományos Kínai Orvoslás) szervek órája figyelembevételével próbálok élni és táplálkozni, persze ez nem mindig sikerül:( A HKO minden szerv működéséhez rendel egy tól- ig időpontot, amikor legaktívabb adott szerv működése. Eszerint a gyomor „órája „ reggel 7-9 között van, emiatt ebben az az időpontban kellene táplálkoznunk. Ez egybevág azzal a bölcsességgel, hogy reggelizz úgy mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, vacsorázz úgy mint egy koldus. Ez a szemlélet azt is jelentené, hogy a napi feladatainkhoz feltöltjük magunkat energiával. A modern életforma átírta ezt az ősi bölcsességet és nagyon sokak/sokunk táplálkozásában megfordult ez a szabály. Nem reggelizünk, vagy ha reggelizünk az valóban nem megfelelő arra, hogy legyen elég energiánk a feladataink elvégzésére. Sokszor gondolkodom azon, hogy az étkezés terén megjelenő irányzatok vajon mennyire egészségesek, illetve mindenkinek  egészséges-e ugyanaz , és biztos, hogy adott évszakban is megfelelő. Hatással kell-e lennie az évszakok  változásának a  táplálkozásra?
Újabban saját táplálkozásfilozófiám van, nem vacakolok ennyit az irányzatokon. Van néhány étel, amit nem fogyasztok ilyen a finomított élelmiszrek:cukor,  fehérliszt,  és ezek kombinációja, a feldolgozott élelmiszerek,  mesterséges aromák,  sertéshús , a zsíros és füstölt húsok. Ez utóbbiakat, nem azért mert egészségtelen, hanem egyszerűen nem bírja a gyomrom. Próbálok igazodni a természethez és a tarmészetességhez azzal, hogy inkább olyan élelmiszereket fogyasztok, amik adott földrajzi szélességre jellemzők és adott évszakban fellelhetők. Na persze ez nem jelenti, hogy nem eszem télen narancsot, ha megkívánom, de nem narancslét fogok mindennap  reggelizni.

Mit gondoltok a reggeliről?
Szoktatok reggelizni?
Mit reggeliztek?
•    gyümölcsöt
•    gyümölcslét
•    Salátát
•    péksütemény
•    teát/ kávét
•    müzlit tejjel, joghurttal
•    vagy valami tartalmasabbat
Évszakok szerint van különbség a reggeliben, vagy mindig ugyanolyan típusú reggelit esztek?
Milyen a jó reggeli?
Követtek valamilyen táplálkozási irányzatot?
Figyeltek arra, hogy mit kíván /jelez/ a szervezetetek? (Figyelem! A csoki iránti vágy csak abban az esetben tekinthető jelzésnek, ha amúgy inkább a sós ízeket preferáljuk:))
Szedtek vitamínokat és vagy táplálékkiegészítőket?  Ezek  fogyasztása szükséges?
Mit reggeliznétek, ha egészségesen akarnátok táplálkozni, reggeliznétek, és mikor?

Én általában fokhagymás-vajas pirítost szoktam reggelizni valami natúr salátával  (az új táplálkozásfilozófiám értelmében a saláta:fehér- és  lilakáposztát, lilahagymát, sárgarépát, céklát tartalmaz )és egy bögre éppen aktuálisan kedvenc jelen pillanatban a mentatea társaságában. Vagy amit megkívánok reggeli készítés közben, most pont egy tükörtoját:)

Kukorica krémleves




Eddig párszor ettem kukoricalevest, de az volt az emlékképem róla, hogy olyan semmilyen. Ma reggel, amikor kutattam a fagyasztóban felfedeztem fél zacskó kukoricát, belém villant, hogy Petrával az első találkozásom a kukoricaleves volt.  Megnéztem a receptet, nem bonyolult, nem kellenek hozzá speciális anyagok, bár tejföl  és mandulapehely pont nem volt itthon, azért el kellett sétálnom a boltba:)  Amíg készült és kóstolgattam, úgy ítéltem meg, hogy valami íz még kell bele, így végül nem madulapehellyel ettük, hanem sajttal. Nekem egy kis snidling vagy pár karika újhagyma szár hiányzott a csúcsélményhez, de így is finom volt.  

hozzávalók 2 személyre:
30 dkg kukorica
15 dkg répa
7 dkg petrezselyem gyökér (korábban fehérrépát írtam egy receptben, de NoSalty kijavította:))
1 kisebb hagyma
1-2 dkg sajt füstölt vagy kecske ízlés szerint (opcionális)
½ pohár tejföl
2 dkg vaj
petrezselyem

bors

elkészítése:
A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk és feldaraboljuk.
1 liter vízzel felöntjük és lassú tűzön puhára főzzük.
Amikor megfőtt beállítjuk az ízeket, sózzuk,  borsozzuk, beletesszük a tejfölt és a vajat, majd botmixerrel vagy turmixal pürésítjük.
A végén szitán vagy sűrű lyukú szűrön átpasszírozzuk. (Ez mindenképpen fontos, mert a héjtól élvezhetetlen lesz a leves)
Tálalásnál megszórjuk reszelt sajttal és petrezselyemmel.

2012. március 2., péntek

Nagyon citromos túrós palacsinta

Anya gyerekkoromban mindig túrós palacsintát készített vagy rakott túróst, jó sok mazsolával. Nekem nagyon sokáig csak a túrós létezett, aztán felnőtt koromban barack, narancs vagy meggylekváros is.  De ezzel is úgy vagyok, mint a fagyival, hogy mindig két gombócot eszem, de az egyiknek csokinak kell lennie. Palacsintából is kettőt eszem, de az egyiknek túrósnak kell lennie.
Most a citrom a soros mánia:) Citromos keksz, citromos túrógolyók Szabina blogjában láttam egy túróbonbont, de a bonbonok nem mennek, mivel még mindig nincs eszközöm, és azt már korábban kiderült,  hogy a jégkockatartó nem tudja helyettesíteni a formát, emiatt nem is láttam hozzá a bonbon készítésnek. De volt itthon túró és citrom...és vágy, így aztán palacsinta készült. A tesóm szerint minden citromos nyári íz, ezzel nagyrészt egyet is értek, bár a C vitamín minden évszakban szükséges, főleg télen, de ha csak az ízt vizsgáljuk, jogos a felvetés, de ki tehet róla, hogy az évszak és a vágy fáziscsúszásban van:)

12 db palacsintához

tésztához:
8,5 dkg rozsliszt (nem volt itthon csak teljeskiőrlésű tönkölyliszt  és nem akartam néger palacsintákat sütni, ezért került bele rozsliszt)
8,5 dkg kukoricaliszt
1 tojás
1 ½ dl rizstej (ezt csak amiatt tettem bele, hogy elfogyjon, mert ezt a fajtát nem szeretem,  mivel irracionálisan drága nem akartam kidobni)
2 ½ dl tej
víz (ami még kell, a megfelelő állaghoz)
½ citrom reszelt héja
1 csipetnyi só

töltelékhez:
25 dkg túró
1 kicsi tejföl
1 citrom reszelt héja
1 citrom leve
1 tk. méz (ízlés szerint)
1 csipetnyi só (anya szerint mindenbe kell:)
kevés kandírozott citromhéj (maradt a keksz készítésből)elhagyható

sütéshez:
3 dkg vaj

Elkészítés:
A tojást szétválasztjuk a fehérjét felverjük, így könnyebb lesz a tészta.
A sárgáját és a lisztet összedolgozzuk és tejjel hígitva jól kikeverjük. (Én kézi habverővel szoktam, mivel ez ÖKO háztartás, csak legvégső esetben használok robotgépet vagy bármi energiapazarlót:)
Belekeverjük a felvert fehérjét és amíg a tölteléket elkészítjük pihentetjük.
A túrót áttörjük, jó alaposan kikeverjük a többi hozzávalóval.
A kandírozott citromhéjat nagyon apró 2-3 mm kockákra vágjuk és a túróhoz adjuk.
A palacsintákat megsütjük, és vastagon megtöltjük a töltelékkel:)

2012. február 26., vasárnap

Citromos-csokis kekszek


25 dkg zabpehely
15 dkg kukoricaliszt
8 dkg kandírozott citromhéj
15 dkg vaj
5 dkg mandula
1 tojás
4 dkg 74 % csoki
1 citrom reszelt héja
1 citrom leve (ez 8 ek. volt)
csipetnyi só
17 dkg méz
1,5 tk. szódabikarbóna

A citromot jó alaposan megsikáljuk, akár bio, akár nem. (Ha nem bio, áztassuk szódabikarbónás vízbe)
A héját lereszeljük, majd kifacsarjuk.
A zabpelyhet, mandulát ledaráljuk, hozzáadjuk a lisztet, sót, szódabikarbónát a citrom reszelt héját, majd összekeverjük.
 A csokit durvára vágjuk és a lisztes keverékhez adjuk.
A kandírozott citrom héjat apró darabokra vágjuk, és a citrom levével, tojással, mézzel, vajjal jól összekeverjük és a  száraz anyagokkal összedolgozzuk.
 A tésztából cipót formálunk és hűvös helyen pihentetjük 1-1,5 órát.
A nyújtódeszkát meglisztezzük, és 4-5 mm vastagságúra nyújtjuk a tésztát. A nyújtófát is lisztezzük meg,mert a tészta egyébként hozzáragad.
Különböző formákkal kiszúrjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. A sütőt előmelegítjük 200 C-ra és 5-7 perc alatt megsütjük.
kb 60-70 db lesz ebből a mennyiségből.

Doktor House maratont terveztünk a fiúkkal arra készültek a kekszek. A sütés-főzés úgy működik, amire éppen rákattanok, olyan ételek készülnek. Mostanában a savanykás dolgokra vagyok rákattanva (aki ismeri a hagyományos kínai orvoslást, az tudja, hogy mely szervekhez kapcsolódik ez az íz), ennek fényében készültek az ételek és most ez a keksz is, ami gyakorlatilag a karácsonyra sütött narancsos és az általában sütött kekszeim citromosítása:).

A kandírozás leírása itt:http://ezmegaz-krinsz.blogspot.com/2011/12/narancsos-zabkeksz.html

2012. február 24., péntek

Delimano Séf játék

Decemberben indult a Delimano Séf játék. Beküldtem egy receptemet, de elég hosszadalmas volt a receptek jóváhagyása, így nem foglakoztam a dologgal. Ráadásul marketingelni kellett a recepteket az FB-n, ami egyenlő lett volna azzal, hogy az ismerőseim agyára megyek. Kicsit vicces is lett volna reform kajákkal versenybeszállni a Toskán főzőtanfolyamért, ellenben sorsoltak az az első 100 regisztráló között, amivel egy vokot nyertem, és az első fordulós séf ajándékom egy bögre és egy kanál lett.

Ma megérkezett a nyereményem és az ajándékom.

http://www.facebook.com/DelimanoMagyarorszag?sk=app_4949752878

2012. február 19., vasárnap

Savanyúkáposztás burgonyaleves

 A héten főzni akartam a saját verziójú nyírségi bablevesemet, de belém villant, hogy valószínűleg nincs a fagyasztóban kapor, vagy ha van is, semmi kedvem áttúrni, hogy vajon melyik fiók rejti, annyira nem volt erős késztetés a leves iránt. Mivel a hűtő rejtegetett még éppen fogyasztható savanyúkáposztát azon elmélkedtem mielőtt az enyészeté lenne, milyen leves készüljön belőle. Gondolkodtam a lencsés-savanyúkáposztás verzión, de végül nem áztattam be tegnap  a lencsét, így ma egy hirtelen ötlettől vezérelve a tárkonyos pityóka savanyúkáposztás verzióját gondoltam elkészíteni. Mondtam anyának, annyira jó lett, hogy akár ő is készíthette volna:)
Úgy látom a héten a savanyúkáposzta szezonja van, mert Gesztenyénél is megjelent vele egy leves. Az enyém már a böjti verzió:)

Hozzávalók 4 főre:

5 db burgonya
2 közepes fehérrépa
2 nagy sárgarépa
15 dkg savanyúkáposzta
1 kisebb hagyma
3-4 babérlevél
1 kis pohár tejföl/joghurt
1 tk. étkezési keményítő
2 ek. olivaolaj

tárkony (opcionális)

A savanyúkáposztát apróra vágjuk. Egy külön edénybe beletesszük, felöntjük annyi vízzel, mint ami ellepi és főzzük.
A burgonyát meghámozzuk, megmossuk és apró kockára vágjuk.
A sárgarépát, fehérrépát megtisztítjuk, megmossuk és feldaraboljuk, én gyufaszálra vágtam.
A hagymát megtisztítjuk, megmossuk és felkockázzuk, majd az olajon meghervasztjuk.
Hozzáadjuk a burgonyát, babérlevelet, sót, felöntjük annyi vízzel, mint ami ellepi és takarék lángon  főzzük.
Amikor félig megpuhult beletesszük a zöldségeket és készre főzzük.
A megfőtt savanyúkáposztát is beletesszük és összerottyantjuk.
Elkészítjük a habarást az étkezési keményítőből és tejfölből és besűrítjük vele a levest.

2012. február 16., csütörtök

Müzli


Szeretem a műzlit, de a készen kapható verziókban nagyon sok hozzáadott anyag van, ami nem illik bele az egészséges táplálkozásról vallott nézeteimbe. Nagyon megörültem, amikor rábukkantam erre a receptre, de eddig nem került rá sor, mert a karácsonyi sütésből. csak mostanra kezdett kiürülni a ropogtatni való. A viszgák miatt az étkezés kicsit háttérbe szorult,  így most próbálom visszaállítani az egyensúlyt.

25 dkg zabpehely
1 dl méz
½ dl olaj (ez olivával készült)
8 dkg mogyoró
5 dkg mazsola
2 tk. fahéj
3 dkg 74%-os étcsokoládé

A zabpelyhet összekeverjük a mogyoróval és a fehéjjal. A mézet és az olajat összemelegítjük, ráöntjük a zabpehelyre és jól összekeverjük.
Sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük és 170 C-on kb. 20 perc alatt megpirítjuk. A sütés alatt néha forgassuk meg.
Amikor kihűlt, összekeverjük a mazsolával és a durvára vágott csokival.
Kb.ennyi. Aztán tegyük el jól, mert nagyon gyorsan elcsipegetjük:)

2012. február 12., vasárnap

Mandulás-levendulás keksz




Romantikus hangulattól vezérelve a nyáron készítettem el ennek a keksznek a prototípusát. Emlékeim szerint nem volt elég édes és levendula ízű. Most, hogy elfogytak a karácsonyra sütött kekszek, azon elmélkedtem, hogy melyik fajta legyen.Mivel Valentin nap szele valamilyen szinten megcsapott, nem lehetett kérdés, hogy a romantikus levendulás keksz készül. A korábbi receptemhez képest változtattam az összetevőkön és az összetevők arányán, így sokkal finomabb lett.

20 dkg zabpehely
10 dkg fehér tönkölyliszt
10 dkg kukoricaliszt
4 evőkanál méz (20 dkg)
10 dkg vaj
1 tojás
10 dkg mandula + (annyi ½ mandula ahány kekszet készítünk vagy mandulaforgács (opcionális)
5 dkg mazsola
4 dkg 74 % étcsokoládé
3 ek. levendula virág
2 kk.l vanília kivonat
1 tk.szódabikarbóna
kevés só

Elkészítése:
1.    A zabpelyhet és a levendula virágot megdaráljuk. A csokoládét durvára vágjuk. A mandulát durvára daráljuk.
2.    A száraz anyagokat összekeverjük
3.    A mézet kikeverjük a felolvasztott vajjal és tojással. Hozzáadjuk a sót és vaníliát.
4.    A vajas masszába belekeverjük a a ledarált  mandulát,  mazsolát, végül a lisztes keverékkel összedolgozzuk. Egy zsíros lágy tésztát kapunk.
5.    A tésztából cipót formálunk és 1,5-2 órát hűtőben pihentetjük.
6.    A tésztát kb. 0,5 cm vastagságúra kinyújtjuk, a tetejét megszórjuk mandula forgáccsal és a nyújtófa segítségével belenyomjuk a tésztába.
7.    Tetszőleges alakú és méretű formákkal kiszúrjuk.
8.    Sütőpapírral kibélelt tepsiben, előmelegített sütőben  200 fokon 5-7 perc alatt megsütjük. Rácson kihűtjük
Ebből az adagból kb.60-70 db keksz lesz. Dobozban nagyon sokáig eltartható.