Oldalak

2014. június 15., vasárnap

A Börzsönyben jártam - 1. nap


Osztálykirándulásra mentünk Kóspallagra, ami a Börzsönyben, a Fekete-hegy, Szép-bérc, Kopasz-hegy és Alsó-hegy által közrezárt területen a Kóspallagi medencében található, a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén. Nagy izgalommal vártam, hogy milyen eddid nem látott növényekkel fogok itt találkozni. Sok eddig nem látott növény fajra számítottam, de a valóság felülmúlta a várakozásaimat:).

1.nap. - Csak kapkodom a fejem:)
A buszból megláttam, hogy a falu határától kb. 1 km egy harangvirág lengedezett, lepakolás után visszaindultam, hogy kicsit közelebbről szemrevételezzem. Jobbra legelő, balra kaszáló az út mellet a falu határában, kicsit szétnéztem a kaszálórét szélén. A kaszáló átnézésének nem sok értelmét láttam, mert ott szénabálák várták ez elszállításukat.

Legelő
Réti margitvirág (Leucenthemum vulgare)
Baracklevelű harangvirág (Campanula persicifolia)
Terebélyes harangvirág  (Campanula patula)
Réti szegfű (Dianthus deltoides) védett, eszmei értéke 5000 Ft.
Sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora)
Őszi kikerics (Colchicum autumnale)
Már a kaszáló szélén megtaláltam a harangvirágot, de azért elsétáltam az erdőhöz és kicsit szétnéztem. A tikkasztó hőségben jól is esett az erdő "hűvöse".
Mindenütt harangvirág, sok. 
Közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris)
Ez a látvány elég gyakori.
Édeslevelű csűdfű (Astragalus glycyphyllos)
Közönséges kecskerágó (Eonymus Europaeus)
Bérci here (Trifolium alpestre)
Tarka nőszirom (Iris variegata) Védett, eszemei értéke 5000 Ft (minden nem jöhet össze, a kép nagyon rossz, katt a linkre, ott sokkal jobban látható)
Erdei tisztesfű (Stachys sylvatica) (Kattintás a linkre ott látszik, milyen szép a virág)

Pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia)
A templom

Az első közel két órás kirándulás mérlege 12eddig nem ismert vagy élőben nem látott faj, nem hiába izzadtam a 40 fokban, és még nem volt vége a napnak:).

A szállásra visszatérve egy szajkó pózolt.

1.nap, második kirándulás - könnyű séta a közeli pataknál és réten, kevés emelkedővel.

Fekete nadálytő (Symphytum officinale) az egyik legismertebb gyógynövény, nálunk csak gumos van, hatalmas élmény volt ilyen tömegesen látni.
visszatérő motívum:)
Itt találkozik 3 kisebb patak
Egy szarvasbogár
Pacsirtafű (Polygala major)
Bársonyos kakukkszegfű (Lychnis coronaria)

Mitagadás legmerészebb álmaimban sem reméltem, hogy ennyi növényt fogok találni. Vajon mennyi volt, amit nem vettem észre, vagy az ismeretek hiánya miatt nem kezdtem el keresni. Alig vártam a másnapot, hogy újra útrakeljek:), annál is inkább, mert ezt a rétet nem tudtam átvizsgálni, így fogalmam sem volt mit rejteget.
Folytatás következik.

2014. április 13., vasárnap

Békamentés Farmoson másodszor:) - Agárkosbor és sokan mások

Az az igazság, hogy nagyon érdekes a békamentés, de nem hiszem, hogy megismételtem volna ilyen gyorsan (március 19-én voltunk), de Farmoson van több tanösvény, amit időhiányban a békamentéskor nem néztünk meg. Egyébként az a tapasztalatom, hogy a gyerekek nem különösebben érdeklődnek a természet iránt, így bennük nem keletkezett feltétlenül hiány az elmaradt tanösvény látogatás miatt. Madarakat elég nehéz, gyakorlatilag lehetetlen lett volna velük együtt megfigyelni, mert örömükben folyton sikítanak:). Béka, sikítás,rohanás, sikló, sikítás, rohanás gólya sikítás:). Szóval, nincs az az élőlény, ami a közelünkben maradna:). A hiány bennem keletkezett, különösen múlt héten, amikor a Békamentők fészbuk oldalán posztolták az agárkosbort. Gyorsan el is határoztam, hogy következő hétvégén lemegyek Farmosra és megkeresem. (Ezt mindenki verje ki a fejéből, egyedül lehetetlen). Szerencsére hétvégére meghirdettek egy utolsó békamentést, így gyorsan csatlakoztam a programhoz, mint a helyszínen kiderült, egyedül:). Lett kevés ásóbékánk, sok kisebb nagyobb vizisiklónk, néhány fürgegyík és homokigyík fekete gyalogcincér. A gyíkok felismerésében már elég jó vagyok. Jó lenne, ha minden nap sikerülne legalább ennyit tanulnom a természetről.  Nagy-nagy köszönet Andrásnak.

Nem akarok ömlengeni táj szépségéről, jöjjenek a képek és menjetek jövőre békát menteni:)

A képek időrendben vannak, nem tematizáltam. Egyébként láttunk egy nyestet is, de nincs róla bizonyíték, nem akart pózolni:).


 fekete gyalogcincér
?
erre nem emlékszem
egy almafa
ezt nem tudom milyen növény
egy fiú egy lány
nünüke

itt jött a homoki gyík


Ásóbéka, ahogy korábban írtam, a szemét figyeljétek.
vizisikló
A vizisiklónk
Ember a pusztában:)
?
Egyszer majd lesz egy jó gépem és akkor jöhetnek a madarak:)

A homoki nőszirommal nem volt szerencsém, egyrészt nem sikerültek a képek, másrész egy bimbós és több elnyílt példányt találtunk csak. Éppen nyíló nem volt, nem baj, majd jövőre, de legalább tudom, hogy hol keressem:).


Egyik kedvencem, lecsepült veronika.