Oldalak

2013. április 30., kedd

Folytatódik a rügy-ügy:) Hársfa levélrügyes méz


 Hársfa levélrügyes méz (csak krémméz volt itthon)

A  levélrügy újabb felhasználása. Kipróbáltam salátában, csak önmagában és most ebben a mézes verzióban próbálom megőrizni a hatóanyagait.


A gyógynövényes mézekről itt írtam.
Gyógynövények felhasználásával kapcsoltos tudnivalók itt 
Gyűjtéssel kapcsolatos tudnivalók Erdőkóstolónál

Gyógynövényes mézek készítése, tárolása, felhasználása


Gyógynövényes mézek, akkor folytassuk. Tavaly nagyon sokféle gyógynövényes mézet tettem el, volt ánizsos, bazsalikomos, bodzás, levendulás, mentás, muskotályzsályás, ökörfarkkórós, kapros stb. akit esetleg érdekel megtalálja a blogon hogy milyenek készültek még.

Miért jó a gyógynövényes méz?
A gyógynövényes mézek alapját a mézet,  a méhek készítik, a gyógynövényeket mi tesszük bele. (Persze léteznek méhek által  gyógynövények virágjából készített mézek is pl. kakukkfű, menta, levendulaméz stb) A mézbe áztatott gyógynövények hatóanyaguk, illatanyaguk egy részét átadják a méznek és természetesen az ízét is megváltoztatják, adott növényre jellemző ízre.(nem minden hatóanyag oldódik ki, mert bizonyos anyagok csak vízben, olajban vagy hő hatására vonhatók ki). Óvatosan gyűjtött, keveset mozgatott virágok virágporuk nagyrészét megőrzik, így ez a nagyon értékes növényi hatóanyag is belekerül a mézbe. Ugyanúgy használható, mint a méz általában, de a kioldódott hatóanyag kiegészíti a méz gyógyhatását.

Hogyan készül?
A virágokat nem, az egyéb egyéb zöld növényeket (menta, citromfű stb.) megmossuk és 1-2 óra alatt leszárítuk  róla a nedvességet. A virágokat szétterítjük és néha óvatosan megmozgatjuk, ha lenne lakójuk az el tudjon távozni. Ha nagyobbak a levelek felaprítjuk, de a kisebbeket is érdemes, majd üvegekbe tesszük és ráönjük a mézet. A méz lassan leszivárog a levelek vagy virágok között, ha szükséges még töltünk utána mézet, hogy lefedje a növényeket, általában szükséges. Pár óra vagy 1/2 nap elteltével a növények feljönnek a méz felszínére. A mézbe nem lehet fém eszközöket használni, így vagy műanyag, fa vagy kerámia eszközök valamelyikével visszanyomjuk és kicsit átkeverjük. Magas nedvességtartalmú virágok esetén kicsit hígabb, folyósabb mézet kapunk. Általában 2-3 nap alatt kivonódik az íz a növényekből és adott növényre jellemző ízű és illatú gyögynövényes mézünk lesz, de érdemes 1-2 hétig érlelni. Utána  egy műanyag szűrőn leszűrjük a mézet a növényről és  alaposan kipréseljük.  Mivel teljesen nem lehet, az édes virágot vagy növényt felhasználhatjuk teák vagy egyéb italok ízesítésére.

Mi történik, ha nem szűrjük le a növényekről a mézet?
Semmi:), illetve attól függ, milyen célra kívánjuk felhasználni. A méznek erős a vízelvonó hatása,( bőrápolásnál sem alkalmazzuk 20 percnél tovább, mert szárítja a bőrt) emiatt a beáztatott növények teljesen megkeményednek, ( bazsalikom, bodza, menta, ökörfarkkóró). Mivel a méz kristályosodásra hajlamos, különösen a vegyes virágméz, így a növények is belekristályosodnak a mézbe. El lehetett ropogtatni, de folyadékba téve, rövid áztatás után visszapuhulnak.

Hogyan tároljuk?
Lezárt üvegekben, hűtőben vagy szobahőmérsékleten. Mindkét módon tárolt mézek megőrizték a minőségüket.

A  gyógynövényel készült mézek felhasználása esetén vegyük figyelembe adott növényre vonatkozó  kontraindikációkat. Okokról itt.

A gyógynövények gyűjtésének szabályairól itt


"Fű, fa, virág saláta"




Végre sikerült hárslevelet szednem,  így semmi sem állta útját, hogy a rügy után a levél is megmutassa magát a salátában. A levélnek is enyhe dió íze van, szerintem a rügy finomabb., de salátában, öntettel a levelet is érdemes kipróbálni Valami virág is kellet bele:), de a nagy meleg miatt szinte minden virág elnyílt, csak orgona volt itthon, ami ehető. Már többször megkóstoltam, de elég keserű íze van, de ebben a salátában nem volt érezhető a kesernyés íz. Ez egy kicsit tartalmasabb saláta a sajt és öntet miatt, de ezek el is hagyhatók vagy diétásabbra cserélhetők.

Hozzávalók

saláta:
4 levél jégsaláta
12 levél spenót
12 levél sóska
4 levél medvehagyma
1 marék hársfalevél
10 komlóhajtás (nagyon zsenge)
2 hatalmas újhagymaszár
2 retek
1 sárgarépa
3 dkg friss sajt
orgona
olívaolaj

öntet:
3 ek.tejföl
3. ek joghurt
1 tk. medvehagyma pesto



Ez volt az alapja a mai salátának
http://ezmegaz-krinsz.blogspot.hu/2013/04/harsfa-ugy-harsfa-rugy.html
Ezek voltak az elmúlt napok salátái:

Tavaly ezen a napon is saláta készült, bár azt Erdőkóstoló gyönyörű salátája ihlette )


Ibolyás méz



Tavaly teljesen lecsúsztam az ibolyával kapcsolatos mindenféléről. Én ilyen sziszifuszi feladadokra, mint az ibolya gyűjtése teljesen alkalmatlan vagyok, a kicsit haladósabb dolgokat jobban szeretem.. De olyan sokat jártam az erdőt és a rengeteg gyönyörű , illatozó ibolyának végül nem tudtam ellenállni és egy kisebb zacskóval szedtem.Isteni illata van és az íze is csodás:)
 Gyógynövényes mézekről itt írtam.

Az ibolya egyéb felhasználása:

Felhasználása
Kandírozhatjuk, sütemények, pudingok, jégkrémek, saláták díszítésére, illatosításra használhatjuk.
Virágából az egyik legdrágább illóolajat vonják ki.

Gyógyhatása 
Friss, vagy szárított virágának szörpje, vagy forrázata enyhe hashajtó, hörghurut, köhögés, álmatlanság, fejfájás elleni teákban alkotórészként vagy idegnyugtató, köptető, izzasztószerként is használható.

Gyógynövények felhasználásával kapcsoltos tudnivalók itt
Gyűjtéssel kapcsolatos tudnivalók Erdőkóstolónál 

Forrás: wiki

2013. április 29., hétfő

Omlett újra:)

 "omlett":
2 kicsi tojás
1 újhagyma 
6 spenót
3 medvehagyma
parmezán
savanyú káposzta
olívaolaj

A tojásokat felvertem pici sóval, belekevertem az az előzőleg megmosott és feldarabolt spenótot, medvehagymát, újhagymát. A olajat felforrósítottam, beöntöttem a tojást, megszórtam parmezánnal és megfordítottam, a másik oldalát is sütöttem egy-két pillanatig.  Egy tányérra csúsztattam. A savanyú káposztát apróra vágtam, megszórtam vele az omlettet és félbe hajtottam. (nagyon vastag volt a sok levélzöld miatt, így nem kísérleteztem a feltekeréssel). Savanyú káposztával  és spenóttal ettem.

Díjat kaptam, köszönöm:)

 
Díjat kaptam három nagyon kedves bloggertől!



A díjjal járó szabályok pedig a következők:

1. Megemlítjük, hogy kitől kaptuk a díjat.
2. Felsorolunk (kiválasztunk) 4 bloggert, akinél 200-nál kevesebb a feliratkozott rendszeres olvasók száma.
3. Egy-egy kommentet hagyunk a kiválasztott 4 blogon a díjazásról.

Akiknek továbbadom:


Fogadjátok szeretettel!

2013. április 27., szombat

Medvehagyma, spenót, komló variációk 4. - Rizssaláta



Valami villámgyors a hűtőben és kertben fellelhető alapanyagokból, ami langyosan és hidegen is ehető, reggelire, ebédre vagy vacsorára, ami megoldja a kenyérkérdést, de köretnek is kiváló. Amiben a tavasz és a tél ízei egyesülnek, ami kicsit tartalmasabb mint egy zöldsaláta, de mégis könnyű és tápláló.
Hozzávalók: (2 nagy adag vagy 4 kicsi )
2 dl rizs/köles/hajdina/bulgur/kuszkusz
10 dkg komlóhajtás
1/2 kaliforniai paprika
1 sárgarépa
1 újhagyma (opcionális, de volt még az előző napról)
12 spenót levél (nagy és nagyon friss:)
5-6 medvehagyma (ízlés szerint)
2 tojás
10 dkg savanyúkáposzta
olívaolaj


Elkészítése: 
A rizst alaposan megmostam és beáztattam (így sokkal gyorsabban megpuhul).Amíg a rizs ázott, mindent  alaposan megmostam, a répát megtisztítottam, kb. 3 cm darabokra vágtam, majd ledaráltam (lehet reszelni is). A medvehagymát és spenótot vékony csíkokra vágtam. A komlóthajtásokról a rügyeket levágtam és külön tettem (ebben a salátában nem használtam fel), a többi részét kb.1,5 cm darabokra vágtam. A paprikát felkockáztam, az újhagymát felkarikáztam.  A rizst leszűrtem,az olajat felforrósítottam, átforgattam benne rizst. Amikor kicsit fehéredett felöntöttöm 2 dl vízzel , sóztam, jól átkevertem és elkezdtem párolni, közben gyakran megkevertem. Amikor a vizet magába szívta kb. félidőben voltam a párolással, hozzáöntöttem még 2,5 dl vizet, beletettem a komlót és gyakran kevergetve tovább pároltam. Mire magába szívta a vizet megpuhult a rizs és a komló is. Levettem a tűzről és hagytam kicsit hűlni. Közben elkészítettem a tojásokból a rántottát. A tojást pici sóval felvertem, olajat forrósítottam és megsütöttem,  tányérra csúsztattam, majd apró darabokra vágtam. A zöldséget és a leveleket  külön-külön beletettem a rizsbe és jól elkevertem.  Ebben a sorrendben:sárgarépa, keverés, medvehagyma, keverés, spenót, keverés, újhagyma, keverés, paprika keverés. A végén a tojást is belekevertem. A savanyúkáposztát vagy  a saláta mellé esszük vagy  felaprítva bele is keverhetjük. 
A variációs lehetőség szinte végtelen, készítehetjük főtt tojással, tojás nélkül, valamilyen savanykás öntettel (balzsmecet, citrom), vagy joghurtos tejfölös öntettel stb.





2013. április 26., péntek

Salátával töltött "omlett" (és persze rüggyel:))


A töltött omlett receptet még évekkel ezelőtt találtam Szendi Gábor-Mezei Elmira Paleolit szakácskönyében,Töltött omlett 67.o), bár ez szerintem nem omlett, mivel az omlettbe liszt is kerül, persze a paleoban nem, mindegy, ez végül is részletkérdés:) Megpróbáltam legyártani, mert a legutóbbi kísérletnél nem sikerült feltekernem, bár most, hogy jobban megnéztem a képet, látom hogy félbe van hajtva:). 
 "omlett":
2 közepes tojás
1 újhagyma 
olívaolaj

saláta:
1/2 sárgarépa
1/2 kaliforniai paprika
2-3 jégsaláta levél
1/2 paradicsom
1/2 savanyúkáposzta (amennyit kicsíptem az ujjaimmal az üvegből)
10-15 hársfa rügy (nem volt több)

öntet:
2 ek. joghurt
2 tk. medvehagyma pesto
A tojásokat felvertem pici sóval, belekevertem az az előzőleg apróra vágott újhagymát. A olajat felforrósítottam, beöntöttem a tojást és egyenletesen eloszlattam a serpenyőben. A közepén lévő lágy részt kitereltem a serpenyő szélére, hogy az is megsüljön. Amikor elkészült egy tányérra csúsztattam és megtöltöttem az előzőleg elkészített saláta alapanyagokkal. Biztosra akartam menni a feltekerés ügyében, így kb a saláta felét tettem bele.











medvehagymás öntettel is finomak:)

2013. április 24., szerda

Hársfa ügy, hársfa rügy:)


Rügyfakadás előtt a különböző gyümölcsfákról (meggy, cseresznye, sárgabarack) megkóstoltam a rügyeket,  de  szörnyen keserű ízük volt, gyakorlatilag ehetetlenek. Le is zártam a rügyek ügyét. Aztán tegnap jött ez  a bejegyzés. Mára el is feledkeztem róla, de mielőtt indultam a határba Erdőkóstoló posztolta a hárslevél-salátáját és gondoltam teszek a réten arrafelé egy  kitérőt, ha már olyan jóképű ez a saláta. Persze szokás szerint elfeledkeztem  arról a 260 km Dél felé távolságról és elég csalódott voltam, amikor megláttam a hársfát. Levél egy szál se:) Na persze ez nem teljesen igaz így, pár levélke volt már a fán, de inkább csak rügyek különböző stádiumban. Túl sokat nem vártam a fentiek miatt a rügy ízétől, de teljesen meglepett, hogy nemhogy keserű vagy natúr ízű, hanem nagyon kellemes dió íze van. Jól becsemegéztem belőle a réten és ha már ennyit gyalogoltam hoztam egy fél zacskóval. Nem akartam sokat vacakolni a saláta elkészítésével így csak 1-2 jégsaláta és paprika darabbal kóstoltam meg, de így is finom. Aki teheti próbálja ki:)
A természetgyógyászatban elterjedt a  növényi rügyek fogyasztásának ajánlása a magas tápérték miatt.
Még nem zöldül.
Ez a néhány levélke volt,
Itt jól látszik, hogy leginkább csak rügyek vannak még, kicsit várnom kell a salátára:)

 A rügyekről itt
(Nem venném a bátorságot, hogy vitakozzak Béky tanár úrral, de véleményem szerint a hársfa rügynek nincs különösebb hatása torok problémákra)

Medvehagyma, spenót, komló variációk 3 - .Vajban párolt komló fehér mártással és zöld rizzsel

A legabszurdabb ételeket mindig áprilisban készítem, lehetne ez az abszurd ételek hava. Ennek valószínűleg a természet adta hirtelen bőség és a jóidő hatására előtörő játékosság lehet az egyik oka. Szeretek játszani az ételek készítésénél, néha egy-egy alapanyagot kicserélek, szinte teljesen új étel születik, néha még az alapanyagokat sem kell cserélni ehhez. Ma is a komlóé a főszerep:) de a változatosság kedvéért a spenót és medvehagyma páros a rizst színezi és ízesíti. Eddig a kicsit karakteresebb ízű mártásoké volt a főszerep, most a mártás ízvilágát kicsit lágyabbra vettem és a rizst karakteresebbre. És persze ezekből az alapanyagokból még szinte végtelen a variációk sora. Pl. leves még nem készült, de hamarosan az is jön:)

Hozzávalók 2 főre:

kb. 30 db komló 20 cm hajtása
2 dl rizs
4-5 medvehagyma levél
10 spenót
tejszín
rizsliszt

bors
reszelt parmezán
olívaolaj
vaj

Elkészítése:
A rizst alaposan megmostam,az olajat felforrósítottam, átforgattam benne rizst, amikor kicsit fehéredett felöntöttöm 2 dl yízzel , jól átkevertem és elkezdtem párolni. 
A medvehagymát és spenótot alaposan megmostam és 2 dl vízzel leturmixoltam, majd a rizsre öntöttem és az egészet megsóztam és hagytam tovább párolódni.
 A komlót alaposan megmostam a rügyeket levágtam és külön tettem, a többi részét kb.1,5 cm darabokra vágtam.
A rügyeket felmelegített vajban megpároltam és kb 4-5 perc és félretettem.
Elkészítettem a mártást. A lisztet kevés vízben feloldottam, hozzáadtam a tejszínt és besűrítettem és beletettem a reszelt parmezánt. (lehet besamellel is, de a rizslisztet könnyen barnul, így azzal nem próbálkoztam).
Közben a rizs már majdnem teljesen megpuhult és felszívta a nedvességet, hozzáadtam a feldarabolt komlót és az egészet összepároltam kb. 4-5 perc.
Tálalás előtt a vajban párolt rügyeket átmelegítettem és már ettük is:) Lehet mártás nélkül is, de én szeretem a nedvesebb ételeket.



2013. április 23., kedd

Medvehagyma, spenót, komló variációk 2.- Rántotta vajban párolt komlóval és spenótos-medvehagymás szósszal





Bármilyen finom volt az előző napi ebéd, mégis maradt egy kis párolt komló és spenót, gyorsan leteszteltem rántottában, ajánlom kipróbálásra, bár ez nem is rántotta, inkább omlett, de az se, mert nincs benne liszt. Természetesen, ha nincs maradék akkor is érdemes elkészíteni, mert nagyon finom:)
A komló és spenót elkészítése itt
 A tojás így készült:
A tojásokat felvertem pici sóval. A olajat felmelegítettem,  beletettem a komlót. Amikor már jól felmelegedett ráöntöttem a tojást és megpróbáltam egyenletesen eloszlattam a serpenyőben. A közepén lévő lágy részt kitereltem a serpenyő szélére, hogy az is megsüljön. Amikor elkészült egy tányérra csúsztattam meglocsoltam a mártással és feltekertem. A maradék mártással tálaltam.


Nem sikerült egyenletesen eloszlatnom a komlót, de ez semmit nem vont le az élvezeti értékéből:)



Medvehagyma, spenót, komló variációk I. Medvehagymás spenót, vajban párolt komlóval és vajban sütött burgonyával





Végre sikerült megkóstolnom a komló rügyet és persze teljesen rákaptam. Ez az idei év slágere a zamatos turbolya mellett.
Mivel gluténmentes diétát tartok, így bizonyos ételek ugrottak. Az isteni spenótos, paradicsomos vagy bármilyen szószos vagy pesztos tészták. Ok, persze van gluténmentes tészta kukoricából, de aki kóstolta, tudja mekkora a különbség.  Így mostanában sokszor eszem burgonyát vagy rizst, gyakorlatilag ezeket felváltva.:)
Az egyik ilyen kenyér-, tésztahelyettesítő: a burgonyát megmosom, sós vízben héjában megfőzöm. Leheletnyi olajat vagy vajat melegítek, ebben a burgonyákat átsütöm, a tetejére kevés parmezánt reszelek és ráolvasztom. Majd jóízűen valamilyen salátával elfogyasztom:).  Általában 2-3 evésre valót főzök és ha rám tör az éhség vagy hirtelen kell valamibe főtt burgonya, kenyérbe, erről majd később vagy a leveseket is ezzel sűrítem mostanában,  akkor felhasználom. Most is így történt.

Hozzávalók: (2 főre)
30 komló hajtás
40 levél spenót
5-6 medvehagyma levél (ízlés szerint)
1,5  dl tejszín
10 közepes burgonya
1 ek. rizsliszt/liszt/kukoricakeményítő a sűrítéshez
vaj/olívaolaj/olaj/ghi
reszelt parmezán (opcionális)
bors

Elkészítése:
A komló hajtásokat  megmossuk, tetszés szerinti hosszúságúra elvágjuk, majd vajban megpároljuk, reszelt parmezánnal meghintjük.
 A medvehagymát és a spenótot megmossuk felcsíkozzuk és kevés vajon tetszőleges puhaságúra pároljuk. (Aki nem szereti darabosan a végén turmixolja le). A rizslisztet kevés vízzel elkeverjük, hozzáadjuk a tejszínt és besűrítjük vele a mártást. sózzuk, borsozzuk.
Az előzőleg héjában főtt burgonya héját eltávolítjuk (ilyenkor télvégén különösen ügyelünk a színére, ha zöldes azt távolítsuk el, mert magas a szolanin tartalma), és felforrósított vajban kicsit átsütjük.

Megpróbáljuk lefotózni, ha nem sikerül jól, megírjuk, hogy olyan gyorsan elfogyott, hogy nem volt idő lefotózni:)

Maradék felhasználása itt
 

2013. április 22., hétfő

Az elmúlt tíz nap képekben


Most láttam először élőben (búbos banka)

A jó idő következtében hihetetlenül felgyorsultak a folyamatok a természetben, szinte csak kapkodom a fejem.

Április 11..
Kimentem a határba csalánhajtást és tyúkhúrt szedni és alig volt, ami előbújt volna. Szinte az első igazi nagyon napsütéses nap volt, de olyan rettenetesen fújt a szél, hogy szinte fáztam. Rengeteg kucsmagomba volt, 82 dkg-t szedtem.
Képek és receptek itt

Április 12.
Újabb kucsmagomba zsákmány 1,5 kg. 

Április 13.
Anyát is elhurcoltam magammal gombát szedni. Ő 3 kg szedett, nekem 1,5 kg jutott. Összeségében én jobban állok:) Napsütés és szél vissza kellett vennem  a téli dzsekimet.
Képek itt


Erdőkóstoló segítségét kellett ismét igénybevenni. Fűszerű és fokhagymaszagú pici hagymás növény. Első éves kigyóhagymás.
Recept hozzá itt

A 3 és 1,5 kg kucsmagomba (nem mertem kosarat vinni, nehogy mások is felfedezzék a titkos kucsmagombásomat:)
Április 14.
A nagy meleg és szél miatt féltem, hogy lefut a kucsmagomba és újra kimentem, hogy az esetleg megjelent példányokat leszedjem valamint a másik erdős részt is megv izsgáltam gombaügyben. Nem volt alaptalan a félelmem 5 db gombát sikerült gyűjtenem:( Persze nem vagyok elégedetlen, álmomban sem reméltem, hogy kucsmagombát találok ésy 3,82 dkg-val zárom a szezont.
Előbújt a mezei zsálya
A vadkomló,  receptek itt.

És még mindig csészegomba, osztrák vagy piros

Rügyek a kökényen, tavaly ezen a napon már teljes virágzásban voltak.

Megjelent egy-két rügy a vadrózsánál.

és a bodzás is.

A nagy magány
A martilapu szárazon.
közelről:)
és vizen
A rét távolabbi része vízben áll, gyakorlatilag megközelíthetetlen.
Csapolják
Itt is egy sárga tyúktaréj (Andrea segített a beazonosításában)

Ibolya csíkoshátúval:)

Mocsári golyahír a patakparton (Mérgező)





Még szinte nincsenek színek

Április 15.
Beugrottam a faluba, közben megnéztem mi a helyzet gyógynövény ügyben a patak ezen részen.
A patak egy távolabbi szakasza
Éledezik:)
Menta
És itt is salátaboglárka.
Előkerültek a kecskék is:)

Tyúkhúr ilyen tömegesen nagyon szép:)
A patak másik része
2013.04.19.
Végre, virágzik a kökény:)
A kitaposott útifüvesemben 1-2 növény dacol a pusztítással
Már kezdenek zöldülni a fák.




Újra mocsári golyahír
Kökény, ez még bimbós


Jó sok vadkomló

 Április 20.
Vendégek érkeztek két kutyával este egy rövid 6 km-es séta az erdőben és a réten. Ilyet még nem láttam,  kb.15 kullancs mászott fel a nadrágomra.


Előbújt a mezei zsurló is.
Nagyon megnyugodtam, hogy dolgoznak a földeken, bár még a talajelőkészítésnél tartanak, tavaly ilyenkor már elvetették a kukoricát.
 
 Elnézést a kép minőségéért, de már erős szürkületben értünk ide, szóval hamarosan bodza:)
Ez meg hogy?
2013.04.21.
Újra kirándulunk



Az első virágzó vérehulló fecskefű:)
Zamatos turbolya minden mennyiségben
És bimbós a galagonya, hamarosan lehet gyűjteni a virágos hajtásokat teának




A nagy semmi
fehér árvacsalán a tegnapi kullancssokk miatt nem merészkedtem közelebb

Ez lett volna a cél. Ezt megfelőzően még csak lóval vagy bringával voltam/ voltunk itt, mert elég messze van. Most kiderült 14 km oda-vissza ez az elég messze.