Oldalak

2013. február 28., csütörtök

Osztrák csészegomba (?)

Ma nem gyalogolni mentem a határba, hanem az általam korábban fellelt, még nem fotózott szemétlelőhelyekről, tartalmukról készítettem képeket a helyi Zöldeknek (erről majd később) és közben ezt a gyönyörűséget találtam. Rögtön tudtam, hogy milyen gomba, mert pár napja Andrea posztolta.






2013. február 23., szombat

Késői laskagomba


Mindennap gyalogolok. A napokban enyhébb volt az idő és kicsit felszáradt a sár, így minden nap lementem a rétre és az erdőbe. Néztem milyen gyógynövények bújtak elő, így találtam a téli fülőkét. Újabb fülőke lelőhelyek után kutattam, fülőkét nem találtam, ellenben egy kidőlt fatörzsön két adag laskagomba várt. Ha a természet volt olyan kegyes, hogy megajándékozott vele kötelességem volt hazavinni, bár tudtam, hogy nem vagyok oda a laskagombáért mert rágós, legalábbis a termesztett változat. Most, hogy jobban utánanéztem valószínű, hogy eddig mindig öregebb példányokkal volt dolgom, és az valóban rágós. Nem vigyáztam kellőképpen az ajándékomra, a teraszon hagytam, és a -8 C-on éjszakán sajnos és megfagyott. A törzsön maradt példányoknak is ez lett a sorsa, így ugrott, hogy bármi is készüljön belőle, pedig itt lenne az idő, hogy felülírjam azt az emléket, hogy a laskagomba rágós. Bár most, hogy tudom a lelőhelyet lényegesen könnyebb helyzetben vagyok, de sajnos a megközelíthetősége eléggé függ az időjárástól.



Sok infó a gombáról az alábbi linkeken



Nagyon jó képek vannak itt: http://gombacsiszar.hupont.hu/7/laskagomba

2013. február 22., péntek

Téli fülőke


Téli fülőke



Jellegzetesen késő ősszel, illetve enyhe téli vagy kora tavaszi időben terem. Csoportosan különböző fák tuskóin, maradványain terem, sokszor a kéreg alatt futó micéliumkötegekből fejlődik ki. Kis termetű. Kalapja sárga, rozsdasárga, mézsárga, ragadós. Lemezei halványsárgák. Tönkje lefelé sötétül, barnásfekete színű, bársonyos. Halszagú. Több változata és rokon faja ismert.

Értékes. Különösen Japánban nagy mennyiségben termesztett gomba. Világviszonylatban a legnagyobb mennyiségben termesztett gombák közé tartozik. Az 1970-es években nálunk is folytak termesztési kísérletek, de jelentősebb termesztése azóta sem megoldott.

Rokon fajai: 
Iglicefülőke /F. ononidis/, nyári fülőke /F. fennae/ ritkábban és más termőhelyen fordulnak elő. 

Felhasználása:
Régebben ekcémás tünetek ellen, továbbá reumás eredetű szívbetegségek gyógyítására alkalmazták.

Feltételezett gyógyhatásai:
Gombaellenes /fungicid/, antibakteriális /baktericid/, koleszterincsökkentő, antitrombotikus /vérrögoldó/, rákellenes /Sarcoma-180, B-16 melanoma, adenokarcinoma-755, Lewis-tüdőkarcinoma/, továbbá szívinfarktus és trombózis megelőzésére.

Beltartalma, gyógyhatású anyagai: Béta-glukán, proflamin, proteázok.

 Alkalmazása:
A friss vagy szárított gombát ételkészítére, a belőle készített teát pedig kúraszerűen alkalmazhatjuk.  Részletesebb leírás nem ismeret.

 Mellékhatásai:  
A jelentős proteolitikus /fehérjebontó/ hatása miatt igen erőteljes vérrögoldó, ezért trombózis esetén házi alkalmazása tilos, ugyanis kimozdíthatja a vérrögöt, ez pedig halálos veszélyt jelenthet.


Tönkje szívós, rostos, fogyasztásra nem alkalmas. Ajánlatos a nyálkás kalapbőr lehúzása a feldolgozás során, de ezt az aprótermetű példányoknál vagy nagy mennyiségű gomba feldolgozása esetén nem lehet megvalósítani. A tisztítás, nyálkátlanítás általunk is kipróbált és rendszeresen alkalmazott módszere a következő: A látható nagyobb szennyeződésektől megtisztított gombát megfelelő méretű tálba tesszük, kézmeleg vizet engedünk rá, hogy ellepje, ezután egy evőkanálnyi lisztet teszünk rá, összekeverjük a vízben a gombával, és óvatosan forgatjuk, dörzsöljük a gombát. Miután a szennyeződés és a nyálkásság megszűnt, a gombát a folyadékból kiemeljük és hideg vízben óvatos kevergetés, nyomkodás közben többször leöblítjük. Mindezt gyorsan végezzük, hogy a víz gombába szívódását megakadályozzuk.

Levesnek, pörköltnek, fasírozottnak, ecetes-hagymás salátának, tojásos gombának jól felhasználható. Kitűnően konzerválható. Jól szárítható, természetesen ekkor előzőleg csak a mechanikus tisztítása jöhet szóba.

Forrás:netgombasz.hu


Nagyobb mennyiségű téli fülőkét sikerült szednem.  Gombaszakértővel megvizsgáltattam, bár források szerint szinte ez az egyetlen télen fellelhető ehető gomba, de jobb az óvatosság.  
Még nem volt dolgom korábban ezzel a gombával,  és a tisztítására vonatkozó javallatokat csak később találtam meg, így a következő módon próbáltam megtisztítani:
A gombák tönkjét és a kalapon található levélkéket eltávolítottam. Megpróbáltam lehúzni a kalapbőrt, mivel ez nem sikerült, langyos folyó vízben zöldségmosó szivacs segítségével lemostam a még rajta lévő szennyeződést és nyákot. ( Nem áztattam be, hogy ne szívjon túl sok nedvességet magába) Szűrőben lecsepegtettem.  A nagyobb kalapokat felszeleteltem.
A hagymát felkockáztam, kevés olajon megdinszteltem, majd hozzáadtam a gombát. ( A Delimano wokban készítettem, hogy minél kevesebb olajat kelljen használnom, a hagyma és a gomba nagyon szereti az olajat:) és a  vélhetően a mosás során felszívott víz a nagyobb felületen gyorsabban el tudjon párologni) és folytattam a dinsztelést. Sóztam, borsoztam, majd belekevertem a tejfölt.(Sűríteni nem kellett, mert főzés során szósz állagú lett.) Közben a tésztát a csomagoláson feltüntetettek szerint megfőztem. Leszűrtem és a gombával összekevertem. A sajátságos íz alatt nem tudom mit értenek ( itt ), szerintem elég finom volt így is.




 




 

Biobiánál ez készült belőle


online gombahatározó - de mindenképpen érdemes szakértővel megvizsgáltatni.
Védett gombák listája

A gombák Erdőkóstoló téma, de a a mikoterápia  a természetgyógyászat része, így nálam is helye van.

2013. február 20., szerda

Felfoghatatlan - Napi döbbenet

Nálunk évek óta szelektív hulladékgyűjtés van, a zsákos fajta. Nem kötelező, opció. Kisebb kuka, alacsonyabb szemétszállítási díj. Minden hónap harmadik hétfőjén (pont most hétfőn volt a szállítás) bármilyen zsákban ki kell tenni a szelektív hulladékot, elszállítják, adnak cserezsákot. (Nem csak abban az esetben szállítják el, ha a szolgáltató emblémájával van ellátva) Egyszerűen felfoghatatlan, hogy miért viszik ki a szelektív hulladékot bezsákozva a falutól 100 méterre lévő rétre vagy az erdő szélére. Azt még értem, ha építési törmeléket találok az erdőben, nem elfogadom, csak értem, hogy azért a mennyiségért esetleg nem hozatnak konténert minimum 10 e Ft-ért. De azt nem értem, hogy a szelektív hulladékot,( műanyag flakonok, műanyag játékok, műanyag ládák, vödör stb.) vagy a háztartási hulladékot, (minden pénteken szállítják) miért kell levinni a rétre. Amikor megláttam, (utolsó kép) gondoltam, hozok egy zsákot összeszedem, hazaviszem és megvárom a következő szállítást, de utánna találtam meg a többit. Ennek a mennyiségnek a tárolását és szállítását nem tudom vállalni. A polgármester felkeresése lesz a megoldás, mert nem hiszem, a szemetesekkel le tudnám  dilelni, hogy lemenjenek a zsákokért és elszállítsák . Még ha sikerülne is, ezzel a rengeteg szétszort flakon kérdése még nincs megoldva:(, vagy szedjem össze én? Enyém, tiéd, kié?


 Ezzel a mennyiséggel vagy többször kellett fordulni, vagy utánfutóra vagy furgonra volt szükség.