Oldalak

2012. december 17., hétfő

Duplán kókuszos golyók



Épp egy kókuszkrémet kísérleteztem, amivel a bonbonokat szándékoztam megtölteni, amikor Gizi posztolta a kókuszgolyókat. Mivel a kísérletem még minimális finomhangolást igényelt:), (kicsit híg volt), emiatt ezeknek a golyóknak az elkészítésénél Gizi receptjéből indultam ki. Míg azon tipródtam milyen ruhát kapjon a krém, ráleltem a tavalyi golyócskáimra, így születettek az ideig duplán kókuszos golyók:)

Töltelék:
5 dkg kókuszreszelék
1 dl tejszín
5 dkg vaj
2 ek. vaníliás méz
A tejszínt és a vajat összemelegítjük, beletesszük a kókuszreszeléket, majd ha már nem forró a mézet.  Hideg/hüvös helyen tartjuk felhasználásig.

Burok:
1,25 dl tejszín
5 dkg vaj
8 dkg 74 % étcsokoládé
4 ek. baracklekvár
1 ek. vaníliás méz
5 dkg kókuszreszelék + kb. 3 dkg a forgatáshoz
kb. 17 dkg darált keksz (nálam saját gyártmány)
2 ek. rum (opcionális)

A kekszet ledaráljuk.  (20 dkg-t daráltam le, de annyit használtam fel, amit a massza felvett, a szerintem megfelelő állaghoz:))
A tejszínben a vajat és a csokit felolvasztjuk. Hozzáadjuk a mézet lekvárt, kókuszreszeléket, rumot. Az egészet összekeverjük, majd a megfelelő állag eléréséhez szükséges mennyiségű kekszet hozzáadjuk és az egészet összedolgozzuk (Kicsit lágyabbra hagytam, hogy pár nap múlva se legyen száraz)
A masszából nagyobb diónyi adagokat a kezünkban ellapítjuk, egy kávéskanálnyi mennyiségű kókuszkrémet belehelyezünk majd megpróbálunk golyót formálni, illetve befedni a tölteléket:), ez nem mindig sikerül, akkor "megfoltozzuk", majd a kész golyókat kókuszreszelékbe forgatjuk.


2012. december 8., szombat

Köszönöm

Ajándékot kaptam Mágitól, amit ezúton is köszönök. Annyira lenyűgözött a csomagolás szépsége, hogy nem volt még szívem kibontani:). Tudom, mit rejt a csomag, Mági csodálatos saját készítésű szappanjaiból egy-egy kókuszos és propoliszos szappant, de hogy melyik melyiket, még szémomra is rejtély.

2012. október 31., szerda

Blogkóstoló 5. Brokkolis-sárgarépás fasírt




választottam, gondolom, nem kell magyaráznom, hogy miért:)
Az alapanyagokon és a technológián is csak keveset változtattam, de  azért hasonlít a korábbi fasírtjaimra. 

1 brokkoli
1 nagy sárgarépa
1 nyers tojás + 2 főtt tojás(opcionális)
½-1 ek. zabpehely/liszt
1 (kicsi) vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
olívaolaj
bors
borsikafű

A brokkolit rózsira szedjük, megmossuk, majd enyhény sós vízben közepesen puhára:) főzzük. Lecsepegtetjük és egy villával összetörjük.
A sárgarpát, megtisztítjuk, megmossuk, majd nagylyukú reszelőn lereszeljük. Pár percig kevés vajon vagy olajon pároljuk, majdt a brokkolihoz adjuk.
A hagymákat megtisztítjuk. A vöröshagymát apró kockára vágjuk, a fokhagymát fokhagymanyomón áttörjük, majd a masszába keverjük.
Fűszerezzük, beletesszük a tojást (nyers) és jól összekeverjük. Majd a massza igényének megfelelő mennyiségű zabpelyhet vagy zsemlemorzsát belekeverjük.
2 tojást keményre főzünk (opcionális), apró daraboklra vágjuk és szintén a masszába keverjük.
Kis korongokat vagy golyókat formálunk , a tepsit kibéleljük sütőfóliával, a sütőt  előmelegítjük 180 C-ra és 10-15 perc alatt megsütjük.

Úgy látom ennek a fasírtnak az a sorsa, hogy nem készül róla használható fotó,  emiatt egy korábbi fasírtom fotóját használtam illusztrációként:)

2012. október 2., kedd

Sült paradicsom



Ha abból indulunk ki, hogy valami attól mediterrán, hogy olívaolajat tartalmaz, akkor az én ételeim 98 %-a mediterrán:), mert amit nem vajban főzök, azt olívában készítem.  Akkor mi is ez? Zöld fűszeres sült paradicsomkrém vagy mediterrán sült paradicsomkrém zöld fűszerekkel? 
A sült paradicsomra augusztusban kaptam rá, az első ilyen szószt is akkor készítettem, de nem sikerült  valamire való képet összehoznom, így elmaradt a posztolása. De a minap, nagyobb mennyiségű isteni finom paradicsomhoz jutottam, először be akartam főzni, végül arra jutottam, hogy nem áldozom fel a jelent a jövőért:), így aztán különböző nyárzáró vagy nyarat idéző finomságokat készítettem belőle:) A technológia rém egyszerű. 

Sült paradicsom
A paradicsomokat megmossuk, ha szükséges a  szár körüli részt eltávolítjuk, kb.1 cm szeletekre vágjuk. Egy serpenyőben az olajat felmelegítjük, majd a paradicsomok mindkét felét megsütjük. Sózzuk, borsozzuk, illetve ízlés szerint fűszerezzük. (Szerintem több fő részére is gyorsabb serpenyőben elkészíteni, mint tepsiben, de úgy is lehet) 

Sült paradicsomkrém
 A megsült szeletekről a héjat eltávolítjuk. Olajat melegítünk, beletesszük a sült paradicsom szeleteket, kicsit összenyomkodjuk és besűrítjük. (Ha nem égettük el az olajat, amiben a paradicsomokat sütöttük abban folytathatjuk a sűrítést) Fűszerezhetjük fokhagymával, kakukkfűvel, csomborral, bazsalikommal, de csak sózva és borsozva is finom:). Én ezeket a bors kivételével mind tettem bele.
Ehetjük sült zöldségekkel, vagy tésztával. Én ma pirítóssal ilyet reggeliztem. Aztán az ebédhez továbbfejlesztettem, de arról holnap:)







2012. október 1., hétfő

Szeptember záróakkordjaként - Sütőtökös süti




Egy kicsit ősziesítettem a cukkinis muffint. Nem nagyon változtattam rajta csak a a cukor és méz mennyiségét csökkentettem le, lévén a sütőtök édes.

15 dkg darált zabpehely
7 dkg nádcukor
1/2 vaníliarúd kikapart magja
100 ml olívaolaj
1 mk só
1tk. szódabikarbóna
13 dkg sütőtök (lereszelve)
5 dkg mandulapehely
2 db tojás


A zabpelyhet ledaráljuk, majd  a sót, a szódabikarbónát, és a mandulát belekeverjük.
A tojásokat szétválasztjuk, a cukrot, olajat, a vaníliát, tojás sárgáját simára keverjük, majd hozzáadjuk a lereszelt sütőtököt. 
A tojások fehérjét habbá verjük.
A lisztes keverékhez hozzáöntjük a tojásos keveréket, összekeverjük, majd a tojások felvert habját is óvatosan belekeverjük.
Egy kapcsos tortaformába belefogatjuk a sütőpapírt, majd a külső részét feltekerjük. A tortaformát meghintjük mandulapehellyel majd beleöntjük a masszát. A tetejét szintén megszórjuk mandulapehellyel. (Muffin formában is süthetjük, a megadott mennyiség 12 db-os muffinhoz elegendő)
Előmelegített sütőben közepes hőfokon kb 15 perc alatt készre sütjük. (tűpróba)
Gyors, könnyű és finom:)  Egy narancsszószt elbírt volna, de nem volt itthon alapanyag:)






2012. szeptember 18., kedd

Rakott kelkáposzta vagy rakott krumpli?




 A minap a szervezetem azt mondta állati eredetű fehérje, és kelkáposzta:), így mi más készülhetett volna, mint rakott kel vagy rakott krumpli vagy kelkáposztás rakott krumpli, vagy rakott kelkáposzta krumplival:)?
Bizonyos irányzatok szerint nem jó az állati eredetű fehérjéket kombinálni,  sőt az állati eredetű fehérje sem:), de néha nekem belefér.

4 adaghoz

5 tojás
 7 közepes burgonya
 9 nagy levél kelkáposzta
 4 dkg vaj
 2 ek. liszt
 4 dl tej
 4 ek. tejföl
2+2 ek.reszelt parmezán
bors

A burgonyát megmossuk és héjában megfőzzük. (Én szoktam sót tenni a főzővízbe) A héját lehúzzuk, majd karikákra vágjuk.
A tojást megmossuk és keményre főzzük. (szintén sós vízben)Lehűtjük, eltávolítjuk a héját és karikákra vágjuk.
A kelkáposztát megmossuk jó alaposan, a vastag erezetét eltávolítjuk, majd enyhén sós vízben:) megfőzzük. (Én nem szoktam teljesen puhára)Leszürjük és jól lecsöpögtetjük.
Elkészítjük a besamelt: A vajat felolvasztjuk, elkeverjük benne a lisztet és kicsit pirítjuk. (Nem szoktam felforralni a tejet, bár az a hivatalos verzió. Leveszem a tűzhelyről és lassan hozzáadom a tejet és közben folyamatosan keverem egy habverővel , nekem így nem lesz csomós). Visszatesszük a tűzhelyre és folyamatos keverés mellett besűrítjük. Amikor elkészült belekeverjük a tejfölt és a parmezánt sózzuk, borsozzuk.
Egy tűzálló tálat megkenünk vajjal, (de ez el is maradhat), majd a hozzávalókat bele rétegezzük.(A burgonya kerüljön az aljára, mert a felesleges nedvességet felszívja). Minden réteget esetleg meszórhatunk reszelt parmezánnal vagy sajttal,  majd öntünk rá a besamelből. A tetejére reszelt sajtot szórunk. Sütőben a sajt pirulásáig sütjük.