Ezt a rengeteg fűszert nyertem http://www.toldifuszer.hu/ a gasztronómia ellen, ezen az oldalon http://www.receptlap.hu/szakacs_adatlap/391elkövetett merényleteimmel:) Ebből is látszik, hogy sem mi sem lehetetlen:)
"Ha nem vagy kész változtatni az életeden, akkor nem lehet segíteni rajtad."( Hippokratész )
Oldalak
▼
2011. november 30., szerda
2011. november 29., kedd
Paradicsomos tönkölybúza kenyér
3 dl langyos paradicsomlé
20 dkg teljes kiörlésű tönkölybúza liszt
20 dkg fehér tönkölybúza liszt
10 dkg extra sikértartalmú fehérliszt
2 k.k tengeri só
2 kk. cukor
2 kk. szárított élesztő
2 ek. extraszűz olivaolaj
petrezselyem
kakukkfű csipetnyi
bazsalikom csipetnyi
színes bors 10 tekerés
A paradicsomlét meglangyosítjuk, hozzáadjuk a fűszereket és az olajat, majd beleöntjük a gépbe.
A lisztethez hozzáadjuk a sót, cukrot, szárított élesztőt, összekeverjük és beöntjük a gépbe.
Alap programon (3 óra) sütjük.
Hosszú idő óta ez a legjobb állagú kenyerem. Valószínűleg az élesztő miatt.
Fokhagyma
A hagymagumó alliint és alliináz nevű enzimet tartalmaz. Az alliinből a sejtsérülés hatására - hagyma megvágása - alliináz hatására különböző vegyületek képződnek: allicin, számos szulfid, melyek a fokhagyma jellegzetes szagáért felelősek. Ezenkívül megtalálhatók még az alábbi összetevők: kéntartalmú peptid származékok, B- és C-vitamin és flavonoidok.
A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és a Candida albicans okozta fertőzések kezelésében használatos. Továbbá tágítja az ereket is. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása csökkenti a vér káros LDL-koleszterin-szintjét, antioxidánsként serkenti az immunrendszert, csökkenti a mellkasi fertőzéseket, véralvadásgátló- és vérnyomáscsökkentő. Főbb hatásai közé sorolandó még az antibiotikus (antibakteriális), nyálkaoldó hatás. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktérium ölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. A Koch-féle tbc-bacilusokat az 1/1500 hígítású fokhagymakivonat megöli. Enyhíti a menstruációs görcsöket.
Zúzott fokhagyma: főzésnél (serkenti az immunrendszert, csökkenti a koleszterinszintet)
A szétzúzott, pépesített fokhagymából felszabadul egy allicin nevű anyag, melynek egy része ezek után tovább bomlik, s újabb - szintén gyógyhatású - kénvegyületek keletkeznek (pl. ajoén). Ezen kénvegyületek hő hatására felbomlanak, illetve ki sem alakulnak, ezért aki igazi gyógyhatását teljes mértékben szeretné élvezni, az nyersen fogyasztja a fokhagymát.
A szétzúzott, pépesített fokhagymából felszabadul egy allicin nevű anyag, melynek egy része ezek után tovább bomlik, s újabb - szintén gyógyhatású - kénvegyületek keletkeznek (pl. ajoén). Ezen kénvegyületek hő hatására felbomlanak, illetve ki sem alakulnak, ezért aki igazi gyógyhatását teljes mértékben szeretné élvezni, az nyersen fogyasztja a fokhagymát.
Ha 12 évesnél fiatalabb gyermeknek kívánjuk gyógyszerként adagolni, feltétlenül beszélni kell a kezelőorvossal!
Népi hagyomány, hogy a fokhagyma elűzi a hangyákat, ha 1-2 gerezd tisztított fokhagymát helyezünk azokba a résekbe, ahol a hangyák feljönnek a lakásba.
Megfázás vagy nátha esetén a forró teába tegyünk 1-2 gerezd fokhagymát. Régen gyógyszer fokhagymával gyógyították a tífuszt, kolerát stb.
Mivel a fokhagymának baktérium ölő hatása is van, a hús tartósításában is szerepet kapott, így maradhatott ránk a kolbászkészítés ősi receptje is: fokhagyma nélkül nincs kolbász.
A régi időkben a fokhagymát a hüvelygombásodásnál hüvelykúpként is használták.
Meghámozták a fokhagymát, bevagdosták, becsavarták gézbe, majd cérnát rögzítettek hozzá. A fokhagymagerezdet a tamponhoz hasonlóan a hüvelybe tették és egy éjszakán át benn hagyták. A kezelést 3-4 alkalommal ismételték meg.
A világ számos helyén varázsszerként használták: az ókori népek a nyakukban viseltek egy gerezd fokhagymát amulettként, mert úgy gondolták, hogy az megvédi őket a szemmelverés és a betegségek ellen.
Az első világháború idején a fokhagyma levét a harctéri sebek elfertőződésének megakadályozására használták.
A fokhagymát már 5000 éve rágcsálják az emberek. Először a sumérok és az egyiptomiak vették fel mindennapi étrendjükbe. Különösen az ókori Egyiptom lakói szerették, nem véletlenül volt "büdös ember" a gúnynevük a szomszédos államokban. Fokhagymát találtak Tutanhamon sírkamrájában is, tehát feltételezték, hogy a túlvilágon is szükség lehet e hasznos növényre
Aranyvessző
A közönséges aranyvessző ismert gyógynövény, de tömegesen nyíló, élénksárga virágai miatt főleg dísznövénynek termesztik. Fitoterápiai célokra gyűjtik a vadon termő kanadai aranyvessző és magas aranyvessző virágos hajtásait (Solidaginis herba) is.
Legjellemzőbb hatóanyagaik a flavonoidok (1-2 százalék), a szaponinok (2-3 százalék) és az illóolaj. Ezen túl nyálkaanyagokat, fahéjsavszármazékokat és cserzőanyagokat is tartalmaznak.
A drogok, kivonataik és egyes izolált hatóanyagaik fontosabb hatásai:
- vizelethajtó (diuretikus),
- gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus),
- görcsoldó (spasmolyticus),
- fájdalomcsillapító (analgetikus),
- immunstimuláns.
A modern fitoterápiában főleg a húgyúti megbetegedések kezelésére használják. Megfelelő orvosi vizsgálat után, ha már tudjuk, mekkora a vesekő, orvosi felügyelet mellett jól alkalmazható a vízlökés-terápiában, amikor 1,5–2 l (csak aranyvesszőfűből vagy más gyógynövényekkel együtt készített) gyógyteát kell gyorsan meginni, és utána a kisebb (körülbelül lencseméretig) kövek jó eséllyel kiürülnek. Ha a vesehomokra és -kőre hajlamos egyének rendszeresen isszák, csökkenti a kőképződés veszélyét.
A közönséges galajjal és a fehér vagy sárga árvacsalánnal együtt használják a bakteriális húgyúti fertőzések, így például:
- húgyhólyaggyulladás (cystitis),
- vesemedence-gyulladás (pyelitis),
utókezelésében, illetve kiegészítő terápiájában.
forrás:
Sült cékla
2 nagy cékla
5-6 gerezd fokhagyma
kevés extraszűz olivaolaj
só
köménymag (opcionális)
bors (opcionális)
chilli (opcionális)
A céklát megmossuk, meghámozzuk, 1 cm vagtag karikákra vágjuk, majd csíkokra.
A fokhagymát fokhagymanyomón áttörjük.
Egy lefedhető serpenyőben felmelegítjuk az olajat és beletesszük a céklát és a fokhagymát. Kicsit sütjük, néha megkeverjük, majd kevés vizet és sót adunk hozzá.
Ha szükséges, még adunk hozzá vizet. Kb.20 perc alatt megpuhul.
Borsozzuk, ha szükséges még sózzuk. Tehetünk bele köményt is.
Innen nagyon változarosan felhasználható:
Ehetjük reggelire kenyérrel, salátával.
Turmixolva rákenhetjük a kenyérre vagy pirítósra.
Tölthetünk vele főtt tojást.
Juhtúróval is fogyasztható.
Készíthetünk hozzá köretet, rizst, vagy egyéb gabonafélét.
Ha többet készítünk akkor inkább sütőben tepsiben érdemes megsütni. Ugyanúgy készítjük, mint fentebb leírtam, csak a tepsit lefedjük fóliával.
Régen imádtam a céklasalátát, de az egészséges életmód jegyében már nem fogyasztok ecettel készült ételeket, így a cékla szinte teljesen kikerült a fogyasztott táplálékok közül. Télen bukkantam rá a sült cékla receptre és próbára elkészítettem egy céklából. Még a nem reformétrendet folytató anyámnak is ízlett és szokott enni belőle, ha készítek.
Itt olvashattok bővebben a cékláról. Egyétek, mert egészséges:)
2011. november 28., hétfő
Francia tojásleves
Hozzávalók 2 főre
3 tojás
15 dkg sárgarépa
1 db vöröshagyma
1 ek. mustár
1/4 citrom leve
2 dkg vaj
1 ek. fehér tönkölybúza liszt
1 dl tejszín
½ liter víz
snidling
frissen őrölt bors
A tojást megfőzzük, eltávolítjuk a héját, és nagylyukú reszelőn lereszeljük.
A hagymát és a sárgarépát megtisztítjuk és a reszelő kislyukú részén lereszeljük.
A vajat megolvasztjuk és a liszttel rántást készítünk, beletesszük a lereszelt tojást, hagymát, répát, mustárt és a citrom levét, felöntjük a vízzel és felforraljuk. A végén sózzuk, borsozzuk, és beleöntjük a tejszínt.
Már napok óta jelezte a szervezetem, hogy fehérje kell. Korábban szemet vetettem erre a receptre így elérkezett az ídő az elkészítéséhez. Finom, de az ájulat elmaradt, kicsit többet vártam. Lehet, a leveskocka hiányzott belőle, de ez nem lehetett az igazi probléma, mert máskor se használok.
Eredeti recept:
http://www.nosalty.hu/recept/francia-tojasleves
Tárkony! Egy kicsi tárkony még kellett bele, így tökéletes:)
Tárkony! Egy kicsi tárkony még kellett bele, így tökéletes:)
Napraforgó
Esszenciális zsírsavak, fehérjék, vitaminok, B1, B2, és E vitamin, ásványi anyagok, nyomelemek, foszfor, káliumba napraforgómagban található E vitamin igen jelentős, így erős antioxidáns hatású, erősíti immunrendszerünket, és sejtvédő tulajdonsággal is bír.
Csökkenti a magas koleszterin szintet, és a magas várnyomást. Aki ilyen betegségekben szenved, igyon rendszeresen napraforgómagból készült teát, vagyis 1 liter forró vízbe tegyünk bele egy csésze nyers hántolt napraforgómagot, és főzzük kb. fél óráig. Szűrjük le és osszuk le négy adagra. Ugyanezt napraforgó virágszirommal is megtehetjük, ami szintén jótékony hatással lesz szervezetünkre.
Bővebben itt: Napraforgó
Csökkenti a magas koleszterin szintet, és a magas várnyomást. Aki ilyen betegségekben szenved, igyon rendszeresen napraforgómagból készült teát, vagyis 1 liter forró vízbe tegyünk bele egy csésze nyers hántolt napraforgómagot, és főzzük kb. fél óráig. Szűrjük le és osszuk le négy adagra. Ugyanezt napraforgó virágszirommal is megtehetjük, ami szintén jótékony hatással lesz szervezetünkre.
Bővebben itt: Napraforgó
2011. november 26., szombat
Cseresznye
Sok A-vitamin, valamint B1-, B2-, B6-vitamin van benne, továbbá fólsav, pantoténsav, niacin, biotin és riboflavin. Jelentős, 10-15 mg-os C-vitamintartalma.
Az ásványi anyagok és nyomelemek közül foszfor, kalcium és nátrium, kobalt tartalma említendő, viszonylag sok, 190-220 mg káliumot, valamint vasat rejt. Összetétele miatt kedvezően hat a fogak és csontok fejlődésére, egészségére, ideális csemege a fejlődő, csontosodó gyermekszervezetnek.
Termését gyógynövényként is számon tartják. Szárából, tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készítenek. Még a pattanások elmulasztását is megfigyelték. Hasonló élettani hatást lehet megfigyelni magának a gyümölcsnek az elfogyasztása nyomán is, télire azonban csak a száraz szár marad.
Színes karotinoidjai (béta-karotin, lutein és zeaxantin), antociánjai és flavonoidjai gyulladásgátló, fájdalomcsillapító hatásúak, ennélfogva hörgőpanaszokra, náthás bajok ellen is hat. Napi negyed kiló cseresznye fogyasztása már kimutathatóan csökkenti a vér húgysav-szintjét, és az ízületi betegségek megelőzésében, karbantartásában tulajdonítanak neki. A kumarinszármazékok jellegzetes ízének meghatározói.
Az ásványi anyagok és nyomelemek közül foszfor, kalcium és nátrium, kobalt tartalma említendő, viszonylag sok, 190-220 mg káliumot, valamint vasat rejt. Összetétele miatt kedvezően hat a fogak és csontok fejlődésére, egészségére, ideális csemege a fejlődő, csontosodó gyermekszervezetnek.
Termését gyógynövényként is számon tartják. Szárából, tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készítenek. Még a pattanások elmulasztását is megfigyelték. Hasonló élettani hatást lehet megfigyelni magának a gyümölcsnek az elfogyasztása nyomán is, télire azonban csak a száraz szár marad.
Színes karotinoidjai (béta-karotin, lutein és zeaxantin), antociánjai és flavonoidjai gyulladásgátló, fájdalomcsillapító hatásúak, ennélfogva hörgőpanaszokra, náthás bajok ellen is hat. Napi negyed kiló cseresznye fogyasztása már kimutathatóan csökkenti a vér húgysav-szintjét, és az ízületi betegségek megelőzésében, karbantartásában tulajdonítanak neki. A kumarinszármazékok jellegzetes ízének meghatározói.
2011. november 25., péntek
Káposzta főzelék
½ káposzta
4 közepes burgonya
1 gerezd fokhagyma
½ kk. kömény (ízlés szerint)
¼ kk. bazsalikom ( ízlés szerint)
¼ kk.kakukkfű (ízlés szerint)
színes bors ( ízlés szerint )
só
2 ek. olivaolaj
1 ek. fehér tönkölyliszt
A káposztát vékony csíkokra vágjuk, a burgonyát meghámozzuk és felkockázzuk.
A káposztát kicsit több vízben, mint ami ellepi feltesszük főni, amikor félig megpuhult, hozzáadjuk a burgonyát, és a fűszereket és készre főzzük.
Az olajból és lisztből híg rántást készítünk és besűrítjük vele a káposztát. A végén belenyomjuk a fokhagymát.
Úgy látszik, a hét a paradicsom és káposzta jegyében zajlik.
Anya szokott főzni édes káposztából főzeléket, pont ma is az volt nála, de csülöklében készült, ami számomra halálos. Így gyorsan főztem egy lightosabb verziót, mert nem akartam a hét hátra levő részét szobafogságban, kínok között tölteniJ
Köményes zabkeksz
25 dkg zabpehely
1 tojás
2,5 dl kefír
½ dl olivaolaj
3 dkg szezámmag
3 dkg lenmag
½ kk. köménymag
1 tk. só
1 tk. szódabikarbóna
A lenmagot és szezámmagot és a köménymagot és a zabpehely felét ledaráljuk, és összekeverjük a többi száraz anyaggal.
A tojást felverjük, belekeverjük a kefírt, az olajat, és a száraz anyagokhoz adjuk, és összedolgozzuk.
A sütőt előmelegítjük, tepsit sütőpapírral kibéleljük és diónyi adagokat kiveszünk a masszából és ellapítva a tepsibe helyezzük.
180 fokon 15 percig sütjük.
Nagyjából ez a két recept ihlette:)
http://www.nosalty.hu/recept/joghurtos-ropi
Nekem és a kutyáknak nagyon ízlett, pedig mi vagyunk a legválogatósabbak a családban, de a rajongók nem voltak oda érte.
Nekem és a kutyáknak nagyon ízlett, pedig mi vagyunk a legválogatósabbak a családban, de a rajongók nem voltak oda érte.
2011. november 24., csütörtök
Minestrone leves
50 dkg káposzta
1 vöröshagyma
1 sárgarépa
1 fehérrépa
15 dkg vajbab
2-3 dkg spagetti
½ liter sűrű paradicsomlé vagy sűrítmény
2 ek. olivaolaj
1-2 gerezd fokhagyma
méz ízlés szerint
bazsalikom
kakukkfű
chilli
frissen őrölt színes bors
só
A zöldségeket megtisztíjuk és vékony csíkokra vágjuk. A káposztát feltesszük főni, amikor egyet rottyan leöntjük a levét. (Így nem puffaszt a káposzta)
A hagymát apró kockákra vágjuk és az olajon kicsit meghervasztjuk. Hozzáadjuk a zöldségeket káposztát és a negyedekre tört spagettit és kicsit több vízzel, mint ami ellepi feltesszük főni. Takarékon főzzük kb.10-15 percig. Amikor minden megpuhult, hozzáadjuk a paradicsomot, a fokhagymanyomón áttört fokhagymát és a fűszereket és összefőzzük.
Tegnap főztem paradicsomos káposztalevest vagy káposztás paradicsomlevest és belém villant, amikor még az Erlinben ebédeltem nagyjából hasonló ízű volt a minestrone levesük, aminek az ízét nagyon szerettem, bár zöldség nem nagyon volt benne. Mivel a tegnapi leves nagy sikert aratott, és alapanyagok is voltak, így egyértelmű volt, hogy milyen leves készül ma.
Bodza
3–10 m
magasra megnövő terebélyes cserje vagy fa,
fűszer-
és gyógynövényként egyaránt felhasználható.
A terebélyes
bokor vesszői ívesen lehajlóak, a vesszőket eltörve láthatóvá válik lágy, fehér
belük. Levelei sötétzöldek, az ágakon egymással
szemben helyezkednek el, szélük fogazott. Virágai aprók, jellegzetesen
illatosak, a virágzat bogernyő. A termés
fekete színű húsos bogyó.
Virágzás:május-június
A virág hatóanyagai:
Izzasztó glikozidát, rutint, kevés illóolajat, quercetint, nyálkát, cukrot, cseranyagot, gyantát, kolint, szambunigrin kéksavglikozidát, emulzinemzimeket tartalmaz.
Felhasználása:
A szárított
virágaiból főzött teát meghűléses betegségek gyógyítására használják, mivel
kiváló lázcsillapító, izzasztó és köhögéscsillapító hatású. Ismert még fájdalomcsillapító, vizelethajtó, enyhe
hashajtó hatása. Teakeverékben ízjavítóként is alkalmazzák.A termés hatóanyagai:
Tartalmaz gyümöölcssavakat, C-, A-vitamint, cukrot 3%, cseranyagot, nyomokban illóolajat, valamint antociánfestéket.
Felhasználása:
A friss bogyóból készült lekvárt, kipréselt nedvet vagy a száraz termésből készült teát enyhe hashajtóként, izzasztóként és vizelethajtóként használják.
Alkamazása a népi gyógyászatban
A bodza volt „a szegényember patikája”: ennek főzetével kezelték
a székrekedést, a szemgyulladást, a gümőkórt
(TBC), de használták vértisztítónak, fájdalomcsillapítónak, hánytatónak,
vizelethajtónak, köptetőnek, hámosítónak is.
Gasztronómiai célú felhasználása:
Virágait
cukorral, citrommal és vízzel erjesztve finom, szénsavas üdítő italt kapunk, de
a frissen szedett virágokat palacsintatésztába mártva ki is süthetjük, illetve
szörpöt is készíthetünk belőle. Bogyóit szederrel vagy almával
vegyítve lekvárt főzhetünk. Levest is készítenek belőle.
A bogyókból
készített bodzabor (gyümölcsborféleség) egyes vidékeken hagyományos
szíverősítő. Helyenként pálinkát is főznek belőle – mivel ez a művelet igen
munkaigényes, a bodzapálinka ritka és nagyon drága.
Kertészeti felhasználása
Levelét az
érés gyorsítására komposzthalmokba keverik.
Rovarűző
hatását ma a biokertészetekben hasznosítják.
Egyéb felhasználása
Régebben
felhasználták a növény minden részét a gyökerétől a kérgén át a leveléig. E
hasznosítások többségét mára elfeledtük, ma leginkább csak táplálkozási és
gyógyászati szerepe ismert.
A
legkiválóbb, szilárd és tartós, kellemes tapintású ásó- és lapátnyeleket a több
éves, egyenes bodzahajtásokból készítették. Fúvós
hangszereket: furulyát,
tilinkót,
kavalt is készítenek a bodza ágaiból. A
régi kovácsműhelyekben a bélszövetétől megszabadított bodzahajtást használták
fújtató készítéséhez (a kivett bél pedig kiváló gyújtós volt). A halászok
általában bodzából készítették a hálóvarró tűt.
A
szintetikus festékek feltalálása előtt fontos festőnövény is volt: a bogyóból
különböző adalékanyagokkal barna, kék, ibolya, bíbor és fakókék, a levelekből
pedig zöld festékanyagot készítettek.
Erős szagú
levét a legyek, egerek távol tartására permetezték.
Népi hiedelmek
Sokféle
haszna okán a bodzát sokáig különös tisztelet övezte. Egyes helyeken
boszorkányos tulajdonságai miatt félték, másutt a rontó erőket távol tartó
növényként tisztelték. Némely vidékeken azt terjesztették, hogy Júdás bodzafára kötötte fel magát, míg másutt Jézus
keresztfájának anyagát vélték benne felismerni. Az előbbi hiedelem az oka
annak, hogy azt a kis, porcos állagú, semleges ízű, immunserkentő hatású, fül
alakú gombát, amely főleg a bodza ágain él, júdásfülgomba
(júdás-fülegomba, Auricularia auricula-judae) néven ismerjük.
Sokfelé úgy
vélik, hogy a bodzabokor alatt nem jó elaludni, mert elvarázsolja az embert…
Fontos! A bodza a virág és a termés kivételével mérgező. A zöld
részeket, így a virág kocsányát is el kell távolítani!
Forrás:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete_bodza
Rápóti-Romváry.Gyógyító növények, Bodza
Bodzás receptek itt:
Bodzalekvár
Bodzás palacsinta
Bodzaszörp