Oldalak

2011. október 27., csütörtök

Zabpelyhes almás muffin



25 dkg zabpehely
1 nagyobb alma
2 tojás
2 pupozott  ek. mogyoróvaj
0,3 dl olivaolaj
3,5 dl kefír
5 ek méz
1 ek. mézeskalács fűszer
2 tk.szodabikarbóna
csipetnyi só
2 marék durvára darált mogyoró
36 szem meggy (opcionális)

A zabpelyhet  és a mogyorót ledaráljuk. Az almát megmossuk, magházát eltávolítjuk és felkockázzuk.
A mogyoróvajat összekeverjük a darált mogyoróval, mézzel,  tojással,  olajjal és kefírrel és hozzáadjuk az almát.
A száraz anyagokat zabpehely, szódabikarbóba, mézeskalács fűszerkeverék, só szintén összekeverjük és a másik tál tartalmához adjuk, és összekeverjük.
A sütőformába beletesszük a papírkapszlikat és megtöltünk a masszával. A végén  beleteszünk muffinonként  3-3  meggyet.
Előmelegített sütőben 180 C 15 perc alatt megsütjük.

Az eredeti eredeti recept itt található: http://www.nosalty.hu/recept/zabpelyhes-muffin 
Pár napja sütöttem muffint és még élénken élt bennem az állaga, a megadott mennyiségek láttán, és a zabpehellyel  tartó hosszú  sütési kapcsolatom okán kissé átalakítottam a receptet.  Lehet, hogy az eredeti jobb, de az állaga tekintetében biztosra akartam menni.

2011. október 26., szerda

Céklaleves almás-meggyes


Céklaleves almás- meggyes

4 kicsi cékla
4 db alma
10-15 dkg  meggy
2 kk. fahéj
1 kk. gyömbér
2 kk. puncs fűszerkeverék
4-5 db szegfűbors
méz
2 dl tejszín
A céklát meghámozzuk és felszeleteljük, az almát félbe vágjuk a magházát eltávolítjuk, megszórjuk fahéjjal, csurgatunk rá mézet és megsütjük.
A sült céklát és almát a fűszerkeverékkel kevés vízzel kicsit felfőzzük és beletesszük a meggyet és összerottyantjuk. A végén hozzáadjuk a tejszínt és leturmixoljuk. Sózzuk és beletesszük a mézet.
 (ha legközelebb nick nevet választok, az nagy valószínűséggel turmix lesz, mert szinte minden receptem így kezdődik vagy végződikJ)  
Ennek a levesnek a fantázianeve a „Hogyan fordítsuk meg a meccs eredményét?” lehetne. Sütöttem céklát almával, de valahogy nem olyan volt, ahogy elképzeltem. Mivel egész évben pátyolgattam a céklákat nem akartam, hogy a tyúkoknál végezzék, így amikor éppen vesztésre álltam az ételkészítesben megpróbáltam megfordítani  az eredményt.  Próbáltam a neten céklalevest keresni, de csak sós verziók voltak, de itt már mindenképpen az édes irányába kellett menni.  Azon elmélkedtem  milyen gyümölccsel tudnám kicsit tompítani a túl intenzív céklaízt,végül a meggyre esett a választásom. A meggy és tejszín nagyon kellemessé teszi ezt a levest.

Kölesfasírt (egyben sült)




Hozzávalók:
15 dkg köles
½ kicsi zsenge cukkini vagy sárga patiszon
1 sárgarépa
2 piros husú paprika
1 fehér husú paprika
1 újhagyma vagy ua.póréhagyma
3 dkg reszelt sajt (parmezán)
1 csokor petrezselyem
1 tojás
2 főtt kemény tojás
1-2 gerezd fokhagyma
1-2 ek. olivaolaj
1 ek.lenmag ( elhagyható)
2-3 ek. szezámmag (elhagyható)
só (ízlés szerint)
örölt szines bors

Elkészítés:

Két toját keményre főzünk, megtisztítjuk és felkockázzuk.
A hagymát feldaraboljuk, a sárgarépát, patiszont (ha zsenge, nem kell eltávolítani a héját) , paprikát kockákra vágjuk.
A sajtot lereszeljük. A petrezselymet apróra vágjuk.
A hagymát az olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a répát és folytatjuk a dinsztelést, majd beletesszük a többi zöldséget és még pár percig folytatjuk a dinsztelést.

A kölest megmossuk és a zöldségekhez adjuk és felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel. Megsózzuk és lassú tűzön puhára főzzük. Ha szükséges adunk még hozzá vizet.

Az elkészült kölesbe belenyomjuk a fokhagymát, a feldarabolt tojást, a lenmagot, 2 ek. szezámmagot (1 ek. az aljára és tetejére kell), a felvágott petrezselymet, sajtot, borsozzuk és jól összekeverjük.
A tojást felverjük és a masszába keverjük.
A sütőedény alját megszórjuk szezámmaggal, és az elkészült masszát beletesszük (jelen esetben egy 16x23x6 cm kerámia tepsi), megszórjuk a tetejét szezámmaggal és megsütjük.

180 C-on kb.50 perc (nem előmelegítve)

Brutálisan laktató.  Régen nagyon szerettem a zöldségfasírtokat, de már nem eszem olajban sült cuccokat, ennek pótlására készült a tepsis változat. Szombaton nem volt már időm elkészíteni a mángoldhoz, ma meg nem volt már időm a mángolddal babrálni, így paradicsomos káposztával ettük. 


2011. október 13., csütörtök

Sütőtökös zabpehely turmix




1 db sülttök
1 db sült alma
2 ek. zabpehely
1 dl szénsavmentes ásványvíz
2,5 dl rizstej/kókusztej/tej
½  ek. méz
fahéj ízlés szerint
A sült tököt  villával összenyomkodjuk.
A zaphelyhet a mézes tejben pár perc alatt megfőzzük, kicsit hűtjük, majd a tökkel leturmixoljuk.
Poharakba öntjük és fogyasztjuk.
Már hetek óta nem eszem rendesen, emiatt mindig éhes vagyok. Gondoltam sütök egy kis tököt, de szívesen ettem volna valami meleget,  édeset, leveseset, gyorsat. Emiatt esett a választásom a  turmixra.

2011. október 12., szerda

Brokkoli krémleves




Hozzávalók:

1 brokkoli
2 kisebb burgonya (elhagyható)
1-2 gerezd fokhagyma
1 tojás sárgája (tejszínnel vagy tejföllel is sűrűsíthetjük)
színes őrölt bors
1 dl tejszín
tökmagolaj vagy olivaolaj

Elkészítése:
A brokkolit rózsáira szedjük, a burgonyát megtisztítjuk és feldaraboljuk, majd annyi vízzel ami ellepi megfőzzük. A fokhagymát fokhagymanyomón áttörjük.  A  tojáss sárgájával, tejszínnel, a zúzott fokhagymával  leturmixoljuk és újraforraljuk. Sózzuk, borsozzuk. A végén tehetünk bele egy kevés oliva vagy tökmagolajat.
Tudtad, hogy a rómaiak is fogyasztották?
A brokkoli (Brassica oleracea convar. botrytis var. italica) a vadkáposzta (Brassica oleracea) egy termesztett változata. Közeli rokona a karfiol és a fejes káposzta. A brokkoli sok vitamint tartalmaz, leginkább béta-karotint (pro-A), folsavat (B9) és aszkorbinsavat (C), de jelentős a tiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kalcium, és vastartalma is. Fontos szerepe van a rákmegelőző étrendben.
A brokkolit már a rómaiak is ismerték és termesztették, Brassicának nevezték, ezt a nevet vette át az olasz nyelv is. Már az idősebb Caius Plinius Secundus megemlékezik egy hasonló növényről. Ez nagyon hasonlított a ma is ismert brokkolihoz. Ez is bizonyítja, hogy Itália területén termesztették és fogyasztották ezt a zöldséget, a római korban. A brokkoli neve megemlítésre került Apicius[1] szakácskönyvében is. Majd az 1560-as években találunk rá utalást Franciaországban. Ebben az időben Angliában még teljesen ismeretlen, mint termesztett növény. A 19. században az olasz bevándorlók vitték be Amerikában, de a növény csak az 1920-as években vált igen népszerűvé. Magyarországon, bár már régóta ismert zöldségnövény, nagyobb mértékben csak az utóbbi 20 évben terjedt el, a brokkolit immár sokféleképpen használják a háztartásokban. Kuktafazékban készítve megóvhatjuk a benne lévő vitaminokat, és mélyhűtésre is alkalmas. Nem csak rózsája, hanem szára is ehető.
Forrás:
http://www.hazipatika.com/topics/egeszsegkalauz/articles/Legyozheti_az_izuleti_gyulladast_egy_zoldseg?aid=20101012144925